Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily
29.04.2025 | ceskenoviny.cz
Ministerstvo zemědělství zrušilo s platností ode dneška kontroly na hranicích s Rakouskem zavedené kvůli riziku rozšíření slintavky a kulhavky. Naopak vůči Slovensku a Maďarsku zůstávají veterinární opatření dál v platnosti. Rakousko, na rozdíl od Slovenska a Maďarska, žádné ohnisko slintavky a kulhavky nezaznamenalo. Poslední ohnisko se objevilo 17. dubna na farmě na severozápadě Maďarska. Do minulého týdne zkontrolovali veterináři s policisty na vybraných hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem zhruba 280.000 vozidel, nějakou formou dezinfekce projelo 155.000 automobilů.
Uvolnění opatření ve vztahu k Rakousku zdůvodnil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) opatřeními, která tato země přijala vůči Maďarsku. "Rakousko výrazně zpřísnilo kontroly na rakousko-maďarských hranicích, tudíž je nadbytečné, aby tyto zpřísněné režimy byly ještě na hranicích rakousko-českých," uvedl v pondělí ministr. Vozidla nad 3,5 tuny, která na cestě do ČR projela Burgenlandsko či Dolní Rakousy a přepravovala zvířata či živočišné produkty nebo byla k přepravě zmíněných komodit určená, mohly vjet do Česka pouze přes tři vybrané přechody, a to Mikulov na Břeclavsku, Hatě na Znojemsku a Halámky na Jindřichohradecku. Nutná byla dezinfekce.
Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat, stejně jako dezinfekční opatření. Zmírňují se ale pravidla pro dovoz potravin do ČR. Od půlnoci je možné dovážet je ze Slovenska i Maďarska bez omezení. U produktů živočišného původu ale bude nutné doložit certifikát původu, aby bylo dohledatelné, z jakého chovu tyto výrobky pocházejí. V platnosti zůstává zákaz dovozu živých ých zvířat ze Slovenska a Maďarska a také sena, slámy a zelené píce.
Ode dneška mohou také lidé opět vstupovat do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji a skončil také zákaz vstupu do chovů pro pracovníky externích firem, kteří zajišťovali stříhání paznehtů nebo vlny.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Další články v kategorii Zemědělství
- Práce v zemědělství se musí dělat srdcem, říká Jan Bretšnajdr (29.04.2025)
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě (29.04.2025)
- Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu? (28.04.2025)
- MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce (28.04.2025)
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)