Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům

Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce. V tiskové zprávě o tom informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.

Výsledkem výzkumu by mělo být snížení populační hustoty hraboše polního a omezení používání současných chemických přípravků. Ty mimo jiné negativně ovlivňují i další volně žijící živočichy, jako jsou lasičky, lišky, nebo káně.

"Dosavadní výsledky ukazují, že některé rostliny, například levandule, čirok či konopí, snižují početnost hrabošů v terénu a že potenciál k repelentnímu použití má třeba i anýzový olej," uvedl koordinátor projektu Josef Suchomel z brněnské univerzity.

Jednou z ekologičtějších alternativ je využití rostlin, které dokážou hraboše přirozeně odpuzovat. Některé rostliny totiž produkují chemické látky na obranu proti býložravcům nebo představují pro hraboše nevhodné stanoviště i charakterem porostu a technologií pěstování.

Podle Suchomela mohou být účinné i plodiny, které jsou pro hraboše chuťově neatraktivní nebo jim nevyhovuje jejich charakter porostu. Jako příklady uvádí cibuli, čirok, kukuřici, hořčici či mák.

Praktické využití prověřovaných technologií vyžaduje ještě určitou dobu testování v polních podmínkách, a to v závislosti na populační dynamice hraboše polního. Vše tedy bude záviset na počtu hrabošů v letošním roce.

puz rot

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info