Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra
25.04.2025 | Potravinářská komora
Nová legislativa o značení lihu, která mimo jiné nově povoluje balení lihovin o objemu 3 až 5 litrů s jednocestným uzávěrem, může podle Potravinářské komory ČR a Unie výrobců a dovozců lihovin ČR způsobit rozšíření nelegálního obchodu s alkoholem. Hrozí tak nebezpečí, že by se mohla opakovat situace z doby před třinácti lety, kdy při takzvané metanolové aféře zemřely desítky lidí. Novela zákona byla schválena Poslaneckou sněmovnou a míří nyní do Senátu.
Vládní novela zákona o značení lihu, která má za úkol přinést změny související s působením celní správy, v sobě ukrývá i riskantní povolení dodávat na trh včetně pohostinských zařízení balení lihovin v objemu 3 až 5 litrů s takzvaným jednocestným uzávěrem. Producenti lihovin tento návrh tvrdě kritizují a varují, že takový záměr je živnou půdou pro černý trh s lihovinami. Zároveň upozorňují, že v roce 2013 byla legislativní změnou velká balení zakázána právě kvůli pančovanému alkoholu. Do té doby bylo možné v ČR prodávat až šestilitrové balení lihovin.
Potravinářská komora i Unie výrobců a dovozců lihovin mají vážné podezření, že za prosazením této změny zákona stojí nejmenovaná americká obchodní firma, která umožňuje hotelovým resortům používat větší balení pro značky lihovin namísto menších skleněných lahví pro přípravu různých míchaných koktejlů. Tato firma má navíc velmi zdařilou logistickou podporu oběhu svých obalů.
Přestože skleněné obaly musí mít jednocestný uzávěr, není problém tento uzávěr mechanicky odstranit, nalít do lahve libovolný obsah a lahev uzavřít novým uzávěrem, který stojí pár korun.
„Princip tohoto uzávěru spočívá v tom, že pokud je umístěn na lahvi, nelze do lahve nic nalít. Lze ho však z lahve jednoduše odstranit. Nepoctiví podnikatelé tak mohou tento obal opakovaně používat a naplňovat jej novým, možná i nezdaněným obsahem,“ uvedl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Pavel Dvořáček.
Podle výrobců neobstojí ani argument, že každý nový uzávěr musí být opatřen novým kolkem. Převážná část kolku je totiž umístěna na šroubové části uzávěru a konce kontrolní známky lze záměrně od spodní části uzávěru neporušeně oddělit a dál opakovaně používat.
Komora i unie doufají, že senátoři tuto nebezpečnou změnu z návrhu zákona v další části legislativního procesu vypustí a že bude zachován současný zákonný stav.
Obchodníci s černým alkoholem jsou totiž čím dál vynalézavější a jejich metody jsou čím dál sofistikovanější. Lihovarníci sdružení v unii sice souhlasí s konstatováním, že černý byznys s alkoholem nelze nikdy zcela vymýtit, stát by však neměl rozvolňovat přísná pravidla nastavená po někdejší tragické metanolové aféře. Ostatně i Odbor protidrogové politiky Úřadu vlády ČR v minulosti potvrdil, že přijatá opatření v roce 2013 významně přispěla ke snížení černého trhu. Marek ZemánekTiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení Potravinářské komory ČR
Další články v kategorii Potravinářství
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Mondelez testuje v Opavě stometrovou elektrickou pec na sušenky (25.04.2025)
- Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků (24.04.2025)
- Skupina PPF ovládla chmelařskou společnost Agro-Chmel Holding (24.04.2025)
- Perlivá vína pod značkou "bublinky" jdou na trh, zájem mezi vinaři stoupá (24.04.2025)
- Sbírka potravin s dobrou karmou: jarní kolo Sbírky potravin proběhne v sobotu 26. dubna 2025 (24.04.2025)
- Vinařství z Milotic slaví úspěch. Jeho Pálava získala ocenění v Texasu (23.04.2025)
- Pekárenská firma Minit expanduje, loni zvýšila tržby o 150 milionů (23.04.2025)
- FT: Výrobci veganských vajec chtějí těžit z dopadů ptačí chřipky v USA (23.04.2025)