I přes pokles kůrovce bude kácení pokračovat
30.05.2002 | Českobudějovické listy
Správa šumavského Národního parku letos opět povolila kácení kůrovcem napadených stromů ve zbytcích šumavských přirozených lesů, dokonce i v unikátních mokřadech. Loňská mezinárodní mise Ramsarské úmluvy přitom doporučila ponechat komplex šumavských rašelinišť bez zásahu. K mezinárodně chráněným lokalitám, kde správa parku nechává porážet stromy, patří Modravské slatě, Roklanské a Rokytecké slatě, Ztracená a Ptačí slať, Mezilesní slať a další.
Kácení bude letos pokračovat ve 48 prvních zónách. Početnost kůrovce přitom odpovídá normálnímu výskytu v přirozeném smrkovém lese: uvádí to i sama správa parku.
Správa dala přednost kácení před tzv. nedestruktivními metodami ochrany lesa proti kůrovci, které letos jako kompromisní řešení sporu navrhlo Hnutí Duha. S těmito novými postupy, které nespočívají v kácení stromů, jsou v zahraničí dobré zkušenosti.
Správa parku však zcela ustoupila od kácení v tzv. Trojmezenském pralese.
O tom, že kácení nemá na pokles početnosti kůrovce rozhodující vliv, svědčí situace v bezzásahové zóně Národního parku Bavorský les. Tam došlo v loňském roce dokonce k výraznějšímu ústupu kůrovce než na české straně. V české části Šumavy ale došlo kvůli porážení stromů k vytvoření holin.
Lesmistr John před sto padesáti lety zachránil Boubínský prales tím, že doporučil, aby se v něm přestalo kácet. Správa parku dnes na Šumavě kácením likviduje poslední zbytky smrkových pralesovitých porostů. Ignoruje základní pravidla ochrany přírody i nejnovější poznatky o přírodních dějích, vyrobila z uznávaného národního parku etiketní podvod. Kácení v prvních zónách na rozdíl od kůrovce ničí cíl jejich ochrany - zachování přírodních, člověkem přímo neovlivněných procesů, což je i hlavním posláním národního parku. Správa parku dokonce odmítá využít nových účinných tzv. nedestruktivních metod boje s kůrovcem, při kterých je kácení napadených stromů omezeno a kůrovec je odchytáván do bariérových pastí ještě dříve, než napadne další stromy," řekl vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha.
Další články v kategorii Lesnictví
- Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce, čekají se obvyklé dvě generace brouka (07.05.2025)
- Vědci sledují růst buku a jasanu z výsušných stanovišť po výsadbě na vhodných lokalitách (07.05.2025)
- Novela zákona by mohla ohrozit zařazení NP Šumava mezi nejuznávanější parky (07.05.2025)
- Mohou lesníci využít buk a jasan z výsušných stanovišť na jiných lokalitách? (06.05.2025)
- Lesní semenáři Lesů ČR připravují osivo na letošní sezónu a expedují ho do školek (06.05.2025)
- Týdenní přehled zpráv z lesnictví a dřevařství (od 28. 4.) (05.05.2025)
- Lesní zákon je splněný úkol vlády, bez změn v myslivosti ale vlastníkům pomůže jen částečně (05.05.2025)
- Obory jsou zase otevřené, státní veterinární správa zmírňuje opatření kvůli slintavce a kulhavce (05.05.2025)
- Musí se začít lovit bachyně, říká studie. Zvýšené odstřely jinak nepomůžou (30.04.2025)
- Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany (30.04.2025)