I přes pokles kůrovce bude kácení pokračovat
30. 5. 2002 | Českobudějovické listy
Správa šumavského Národního parku letos opět povolila kácení kůrovcem napadených stromů ve zbytcích šumavských přirozených lesů, dokonce i v unikátních mokřadech. Loňská mezinárodní mise Ramsarské úmluvy přitom doporučila ponechat komplex šumavských rašelinišť bez zásahu. K mezinárodně chráněným lokalitám, kde správa parku nechává porážet stromy, patří Modravské slatě, Roklanské a Rokytecké slatě, Ztracená a Ptačí slať, Mezilesní slať a další.
Kácení bude letos pokračovat ve 48 prvních zónách. Početnost kůrovce přitom odpovídá normálnímu výskytu v přirozeném smrkovém lese: uvádí to i sama správa parku.
Správa dala přednost kácení před tzv. nedestruktivními metodami ochrany lesa proti kůrovci, které letos jako kompromisní řešení sporu navrhlo Hnutí Duha. S těmito novými postupy, které nespočívají v kácení stromů, jsou v zahraničí dobré zkušenosti.
Správa parku však zcela ustoupila od kácení v tzv. Trojmezenském pralese.
O tom, že kácení nemá na pokles početnosti kůrovce rozhodující vliv, svědčí situace v bezzásahové zóně Národního parku Bavorský les. Tam došlo v loňském roce dokonce k výraznějšímu ústupu kůrovce než na české straně. V české části Šumavy ale došlo kvůli porážení stromů k vytvoření holin.
Lesmistr John před sto padesáti lety zachránil Boubínský prales tím, že doporučil, aby se v něm přestalo kácet. Správa parku dnes na Šumavě kácením likviduje poslední zbytky smrkových pralesovitých porostů. Ignoruje základní pravidla ochrany přírody i nejnovější poznatky o přírodních dějích, vyrobila z uznávaného národního parku etiketní podvod. Kácení v prvních zónách na rozdíl od kůrovce ničí cíl jejich ochrany - zachování přírodních, člověkem přímo neovlivněných procesů, což je i hlavním posláním národního parku. Správa parku dokonce odmítá využít nových účinných tzv. nedestruktivních metod boje s kůrovcem, při kterých je kácení napadených stromů omezeno a kůrovec je odchytáván do bariérových pastí ještě dříve, než napadne další stromy," řekl vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha.
Zdroj: Českobudějovické listy, 30. 5. 2002
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 09.05.2025 01:23