Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 16. dubna 2025 národní výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu z národních zdrojů alokovaných pro program LIFE 2025 v oblastech Životní prostředí a Opatření v oblasti klimatu. Na přípravu a kofinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo 100 milionů korun. Žadatelé mohou žádat o podporu na financování projektové dokumentace nebo na spolufinancování projektu.

„Stejně jako loni, i letos jsme vyčlenili 100 milionů korun určených k dofinancováníí úspěšných českých projektů. Když tedy žadatelé uspějí v evropské konkurenci, podpoříme je v rámci dofinancování potřebných částek. Při návrhu alokace prostředků pro národní výzvu jsme vzali v úvahu výši poskytovaných podpor a odhad počtu připravovaných žádostí,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a pokračuje: „Národních dotačních titulů bude postupně ubývat, stejně jako budou ubývat i kohezní fondy. Je tedy potřeba, aby si české organizace více zvykly na poměřování v rámci celoevropských dotací, jako je tomu např. u programu LIFE, který jako ministerstvo podporujeme a kofinancujeme.“

Podpora je určena žadatelům, kteří předkládají žádost o podporu do výzev unijního programu LIFE na financování standardních akčních projektů a koordinačních a podpůrných akcí. O podporu na přípravu projektové dokumentace mohou žádat předkladatelé, kteří jsou v pozici hlavního žadatele. O podporu na spolufinancování projektu předkladatelé, kteří jsou v pozici hlavního žadatele nebo partnera projektu.

„Národní výzvy programu LIFE pro rok 2025 navazují na úspěšnou praxi předchozích let a snaží se reagovat i na podněty ze strany žadatelů a hodnotitelů, se kterými se každoročně setkáváme,“ říká ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski a vysvětluje: „V rámci této výzvy lze žádat o podporu na spolufinancování způsobilých výdajů projektů, dále na přípravu projektové dokumentace a také na spolufinancování způsobilých výdajů partnerů projektů, schválených v rámci řádné výzvy unijního programu LIFE vyhlašované v roce 2025. Z celkové alokace 100 milionů korun je 82 milionů určeno na spolufinancování projektů, 3 miliony na přípravu projektové dokumentace a 15 milionů na spolufinancování partnerů projektů. Na přípravu projektové dokumentace k projektu může být poskytnuta podpora až 40 000 korun, mimořádně až 80 000 korun na jeden projekt. Když bude žádost schválena Evropskou komisí ve výzvě unijního programu LIFE, může žadatel získat dokonce zvýšenou podporu v maximální výši až 200 000 korun.“

  1. Úspěšní žadatelé budou mít možnost v případě spolufinancování projektu získat v rámci národní výzvy příslib ve výši max. 25 % způsobilých výdajů projektu, nejvýše 25 milionů korun na jeden projekt. V případě spolufinancování partnera projektu max. 25 % způsobilých výdajů připadajících na partnera projektu, nejvýše však dva miliony korun.

  2. Zájemci se v programovém období 2021-2027 mohou ucházet o podporu projektů v rámci dvou oblastí – Životní prostředí a Opatření v oblasti klimatu, na které Evropská komise poskytuje financování v rozsahu 60-95 % způsobilých výdajů. Poskytnutí národních finančních prostředků je podmíněno úspěchem projektů ve výzvě vyhlašované Evropskou komisí a předložením projektových návrhů splňujících požadavky národní výzvy programu LIFE.

S národní podporou se v současnosti realizuje na území České republiky celá řada projektů. Patří mezi ně například LIFE ClimArchiBase – projekt, jehož cílem je vytvořit Klimatickou vzdělávací platformu pro odborníky v oblasti architektury a nemovitostí. Dále projekt programu LIFE RePower the Regions, který pomáhá regionům ve střední a východní Evropě urychlit proces dekarbonizace. Z těch čerstvě schválených pak projekt LIFE Energise usilující o efektivnější zakládání a rozvoj energetických komunit ve střední Evropě prostřednictvím specializovaných one-stop-shop center (OSS) nebo LIFE ModelForest, jehož posláním je ochrana lesních biotopů a druhové rozmanitosti ve spolupráci s vlastníky lesů, regiony a dobrovolníky v Česku, Polsku a částečně i v Rakousku.

Uzávěrka příjmu žádostí je 23. června 2025 a výsledky posouzení žádostí budou žadatelům sděleny začátkem září 2025.Dotazy k vyhlášené výzvě je možné zasílat v průběhu na e-mailovou adresu life@mzp.gov.cz. Další informace a dokumenty k přípravě žádostí jsou k dispozici zde.

Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP

tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058

e-mail: tiskove@mzp.gov.cz

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info