V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země

V Česku opět hrozí katarální horečka ovcí (KHO). Státní veterinární správa (SVS) proto od 1. května stanovila pásmo, ze kterého bude mimo jiné omezený přesun zvířat. Zahrnuje asi dvě třetiny České republiky, zasáhne do deseti krajů. Zatím do něj nespadá východní část země. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Onemocnění, které postihuje ovce, kozy a skot, se loni v září vrátilo do Česka po 15 letech. Mimořádná opatření skončila letos v lednu, veterináři ale už tehdy upozornili, že se jedná pouze o dočasné uvolnění. Nyní začíná být opět aktivní hmyz, který nemoc přenáší, takzvaní tiplíci. SVS proto opět vyhlásila pásmo, které rozlohou odpovídá tomu z loňského října.

Výměra pásma je zhruba 51.000 kilometrů čtverečních. Patří do něj celý kraj Karlovarský, Ústecký, Středočeský, Liberecký, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Praha a části Vysočiny a Pardubického kraje.

"Předpokládá se, že právě v těchto oblastech se začne nákaza v období s aktivitou tiplíků opětovně šířit. Omezeno bude přemísťování zvířat ven z pásma, v rámci pásma nikoliv. V pásmu již na rozdíl od loňského roku nebudou vyhlašována ohniska katarální horečky ovcí a nebudou přijímána veterinární opatření pro chovy s laboratorně potvrzeným výskytem nákazy," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Z chovů v pásmu bude od května možné přesouvat mimo pásmo pouze zvířata ošetřená repelenty či insekticidy proti tiplíkům, a navíc negativně vyšetřená na katarální horečku ovcí nebo zvířata vakcinovaná. Podmínkou bude zároveň veterinární osvědčení vydané příslušnou krajskou veterinární stanicí. Tyto podmínky neplatí pro přemísťování zvířat na jatka.

Nově již také nebude možné při vývozu zvířat z celé ČR využívat status státu sezonně prostého KHO. Některé státy, konkrétně Chorvatsko, Španělsko, Itálie, Bulharsko, Rakousko či Slovinsko umožňovaly dovoz zvířat z ČR. Nyní bude nutné využít pro přemístění zvířat do členského státu EU jiný způsob. Podmínky jsou popsané na webu SVS.

Nemoc není přenosná na člověka. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v dutině ústní, nozdrách, víčkách a uších, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy, skot většinou nemá klinické příznaky. Zvířata se nemusí plošně utrácet.

V zimě se podle veterinářů začaly v oblastech, kde byla loni katarální horečka ovcí potvrzena, objevovat v chovech skotu ve vyšší míře například potraty nebo porody života neschopných mláďat. "Jednalo se se velice pravděpodobně o důsledek nákazy KHO z podzimního období. Jako nejúčinnější ochranu proti pozdějšímu rozšíření nákazy do chovů proto SVS doporučila provedení dobrovolné preventivní vakcinace zvířat v chovu proti sérotypu 3 katarální horečky registrovanou vakcínou," uvedl Semerád. Vakcinace je dobrovolná a zaplatit ji musí chovatel.

Během loňského roku veterináři v ČR vyhlásili 115 ohnisek nákazy. Vyhlašování ochranných pásem a mimořádných opatření negativně ovlivňovalo chovatele, stěžovali si zejména za ušlý zisk z obchodování se zvířaty uvnitř Česka, ale zejména s cizími zeměmi. Ministerstvo zemědělství už dříve uvedlo, že chovatelům ušlý zisk neproplatí, mohou ale zažádat o pokrytí nákladů na očistu, dezinfekci, dezinsekci a deratizaci hospodářství i dalšího zařízení a vybavení.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info