Tři faktory, které ohrožují český pekárenský trh
03.11.2022 | pekarske-technologie.cz
Pekařina je u nás velmi rozšířeným a širokým oborem. Český pekárenský trh vyprodukuje ročně 575 tisíc tun pečiva a zaměstnává asi 22 600 lidí. Je jen málo zemí na světě, kde se vyrábí takové množství druhů pečiva. Kromě běžného pečiva jako je chléb a rohlíky tu najdete různé koláče, bábovky, buchty, záviny, koblihy nebo třeba jedinečné škvarkové pagáče. Výjimeční jsme také například tím, že používáme i žitný kvas.
1. Na českém trhu je velká konkurence
Skutečnost, že se můžeme pochlubit množstvím pekáren má však i své stinné stránky. O podíl na trhu se totiž dělí nejen pekárny, ale i obchodní řetězce, z nichž některé využívají možnosti dopékání polotovarů a jiné si dokonce pečou své vlastní pečivo. Obchodní řetězce si celkem mohou připsat asi 60 procent celého trhu a o zbytek se dělí 550 pekáren.
2. Ceny vstupů rostou
Pekárny bojují i s rostoucími cenami vstupů. Zdražily se pohonné hmoty, energie i suroviny a obzvláště menší provozy čelí existenšním problémům. Pokud se pekaři rozhodnou náklady přesunout na konečného spotřebitele, budou muset zdražit alespoň o 50 procent a klesne jim naopak odbyt. Mnohé pekárny již také musely omezit nabídku produktů, protože zákazníci na rostoucí ceny reagují přesunutím svého zájmu na základní pečivo.
Malé a střední podniky budou sice nejspíš moci využít diskutované zastropování cen energií, ale tato pomoc přijde pro mnohé z nich už příliš pozdě. Pekárny, které vlastní síť prodejen a mají víc než 250 zaměstnanců, na zastropování vůbec nedosáhnou. Mají sice možnost žádat kompenzace energetických nákladů od státu, ale ty jim zdaleka zvýšení nákladů nepokryjí.
3. Češi mění své stravovací návyky
Nelze taky opomenout, že mnoho Čechů již nesnídá chleba s máslem a sýrem a na výlet si nevezmou rohlík s paštikou. Mnozí se snaží pečivo omezit či úplně vypustit a jiní se na výletě zastaví v restauraci. Hodně krajanů také začalo péct vlastní pečivo a dokonce si pěstují vlastní žitný kvásek.
Každý z těchto faktorů by měl již sám o sobě na český pekárenský trh velký vliv, avšak dohromady to znamená konec pro množství menších i středních pekáren a zákazník může jen doufat, že tu z chlouby českého pekárenství, jak ho známe dnes, nakonec nezůstanou jen velké průmyslové podniky a dopékané polotovary v supermarketech.
Další články v kategorii
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)