Tržby gastro podniků se loni propadly o 63 miliard Kč, ukázala analýza
03.02.2021 | ceskenoviny.cz
Tržby gastronomických zařízení se loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím vládním opatřením podle analýzy společnosti Dotykačka propadly o 63 miliard Kč z předloňských 195 miliard korun. Každý čtvrtý podnik tak může skončit. Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá čtvrtina českých gastronomických zařízení, to uvedla v tiskové zprávě.
Obrat stravovacích podniků podle Dotykačky meziročně klesl o 32 procent. Protiepidemická nařízení nejcitelněji zasáhla diskotéky, kluby a další zařízení orientovaná na noční život, tržby jim v porovnání s rokem 2019 klesly o 61 procent. V případě hospod Dotykačka zaznamenala propad o 44 procent. Nejlépe krizi zvládly kavárny a bistra. "Tyto podniky do určité míry i za normálních okolností fungují v režimu ´take away´. Za celý rok jejich tržby klesly jen o 15 procent," uvedl ředitel Dotykačky Petr Menclík.
Regionálně zaznamenaly největší propad podniky ve Zlínském kraji, kde dosáhly meziročně o 41 procent nižších tržeb. Podle Menclíka to souvisí s lokálním ohniskem koronaviru na Uherskohradišťsku. Podobné je to podle něj i s Moravskoslezským a Olomouckým krajem, kde platily restrikce i v letních měsících. K nejslabším oblastem patřil také Karlovarský a Plzeňský kraj. Důvodem byl úbytek zahraničních turistů, ale i to, že v Plzeňském kraji podle Menclíka převládají hospody, které patří k nejpostiženějším typům zařízení.
Regionálně se nejlépe dařilo podnikům na turisticky oblíbených místech Libereckého a Královéhradeckého kraje či ve vinařských oblastech na jižní Moravě.
Současnou situaci se nemusí podle restauratéra a garanta projektu Moje restaurace za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboše Kastnera podařit překonat 25 procentům gastronomických zařízení. "Třetinový pokles hodnoty trhu, k tomu vyhlídka na snižující se kompenzace a slabý nájezd tržeb v letošním roce bude znamenat odliv zhruba čtvrtiny provozovatelů a analogicky i stejného počtu zaměstnanců. Odvětví gastronomie nezachrání kompenzace, ale tržby. Proto je nyní zásadní, kdy dojde alespoň k částečnému rozvolnění a obnově provozu," řekl.
Restaurace, bary a kavárny musely být na jaře uzavřené od 14. března, od 11. května mohly pustit hosty na zahrádky, od 25. května vláda povolila i provoz vnitřních prostor. Další nucené uzavření nastalo od 14. října, které trvalo do 2. prosince. Následně ale platila pro gastronomická zařízení výrazná omezení kapacity i otevírací doby. Stravovací podniky jsou znovu zcela uzavřené od 18. prosince. Občerstvení mohou prodávat jen přes výdejní okna či rozvoz.
Autor: ČTK
Další články v kategorii
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)