Navrhované změny v daňové politice mají své nedostatky i rizika
06.04.2020 | ASZ
Narychlo přijímaná opatření s cílem kompenzovat důsledky pandemie koronaviru v kombinaci s již dříve přijatými nebo plánovanými změnami v daňových zákonech nemusí ve svém důsledku vždy vést k žádoucím efektům. Ukazuje se to například na medializovaných případech monitorujících skupiny obyvatel, zejména z řad OSVČ, které vláda hlavně marketingově řešila, ale s věcností a přínosností to již bylo mnohem horší. Velká část z nich se v těch podmínkách totiž jednoduše vůbec nenašla, a pokud jde o soukromé zemědělce a nutno podotknout i jejich spolupracující osoby, tak to platí dvojnásob. Pravděpodobně se to ukáže postupně ale i na jiných příkladech, které dosud mediální pozornosti unikají. Mnohé z nich přitom ovlivňují i podnikání v zemědělství a to především na rodinných farmách.
Účinnou formou pomoci by pro soukromé zemědělce a pro podnikatele obecně například bylo zvýšení odpočitatelné položky z daní ve vazbě na minimální mzdu, což je princip, který by bez složité doprovodné byrokracie v praxi ponechal v kapsách těch, kteří daně odvádějí, reálně více peněz. Bylo by to jistě i spravedlivé vzhledem k jiným skupinám obyvatel, u kterých se v posledních letech neustále ať už přímé či nepřímé příjmové položky navyšovaly. Aby se tak stalo, měla by odpočitatelná položka činit alespoň trojnásobek minimální mzdy, což je ovšem ve změti stávajících daňových opatření akt, ke kterému zatím nikdo nepřikročil.
Z oblasti daňových zákonů je pak trochu sporné navrhované zrušení daně z nabytí nemovitostí, což je opatření, které stejně jako zvýšení odpočitatelné položky z daní oficiálně podporuje i Asociace soukromého zemědělství ČR. I když je princip snižování nebo odpouštění daní ve své podstatě principem správným a chvályhodným, je v praxi jeho uplatnění v současné době spíše pomocí pro supervelké a kapitálově silné podniky, než pro menší a střední podniky, a to nejen v zemědělství.
Zůstaneme-li ale právě u zemědělství, je zřejmé, že zrušení daně z nabytí půdy může ve svém důsledku znamenat další růst koncentrace půdní držby v rukou takových podniků a podnikatelů, kteří mají na nákup půdy dostatek kapitálu a jimž se takový krok více vyplatí. Je tak otázkou, zdali by mělo být zrušení daně z nabytí nemovitostí, minimálně při nákupu půdy, bianco šekem pro jakýkoli objem nakupované půdy, nebo zda by s takovým krokem neměly být spojeny třeba nějaké další podmínky. Protože to poslední, co naše krajina a naše zemědělství potřebuje, je vylepšení podmínek k nákupu půdy pro ty, kteří přispívají k přílišné koncentraci výroby a půdní držby.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR
Další články v kategorii
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)