Průzkum: Češi kvůli aférám omezili nákupy polských potravin
14.05.2012 | Denik.cz
Češi letos zřejmě výrazně omezí nákupy polských potravin, protože po vleklé aféře s technickou solí a nekvalitní vaječnou moučkou mají pochybnosti o jejich kvalitě. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu AkcniCeny.cz a časopisu Retail Info Plus, kterého se zúčastnilo 928 lidí.
Polsko je po Německu druhým největším exportérem potravin do Česka.
Zhruba 44 procent respondentů uvedlo, že potraviny dovezené z Polska nyní už vůbec nekupuje. Další třetina účastníků průzkumu připustila, že pokud má možnost výběru, tak polské potraviny do nákupního košíku nevloží. Klidných po aférách s nekvalitními polskými potravinami zůstalo pouze 13 procent českých zákazníků, kteří původ potravin na pultech obchodů nesledují.
Čeští spotřebitelé jsou letos zavaleni sérií zpráv o nekvalitních polských potravinách, kterou v únoru odstartovala tzv. solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí. Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví.
Česko-polský spor o technickou sůl a její přidávání do potravin se přesunul i na evropskou půdu. Praze vadí, že jí Varšava odmítá poskytnout informace o polských potravinách, do nichž byla dána technická sůl. Nedostatek informací českým dozorovým orgánům totiž výrazně komplikuje pátrání po polských potravinách, u kterých je riziko, že obsahují technickou sůl.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce mezitím letos na jaře zakázala prodej polských kvašených okurek a kysaného zelí, ve kterých zjistila zakázanou kyselinu mravenčí. Státní veterinární správa zhruba ve stejnou dobu nepustila na tuzemský trh více než půl tuny čerstvého kuřecího masa z Polska a nařídila jeho vrácení výrobci. Maso zadržené inspektory v Moravskoslezském kraji neodpovídalo požadovaným standardům, bylo znečištěno obsahem útrob a mělo pohmožděniny.
Pověst polských potravin utrpěla další vážnou ránu v březnu, kdy tamní policie zadržela desítky tun prášku ze sušených zkažených vajec. Obsahoval několikasetnásobně více nebezpečných bakterií, než povolují normy. SZPI v dubnu zjistila, že na tuzemském trhu byly prodávány suchary, které obsahovaly závadnou vaječnou moučku z Polska. Inspekce proto zakázala jejich prodej.
Časté zprávy o nekvalitních polských potravinách letos zřejmě nepříznivě poznamenají jejich prodej na tuzemském trhu. Dovoz polských potravin do Česka přitom v posledních letech rychle rostl a jeho hodnota se loni ve srovnání s rokem 2000 více než zečtyřnásobila na rekordních bezmála 20 miliard korun.
Další články v kategorii
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Káva je nové máslo. Češi ji kvůli ceně kupují ve slevě (26.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Výrobci lihovin: V případě povolení velkých balení alkoholu hrozí další metanolová aféra (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Ústav: Zdravotní stav lesů v ČR se zlepšuje, riziko představují sucho i škůdci (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Zisk PepsiCo klesl o 10,2 procenta, firma zhoršila výhled kvůli clům a poptávce (25.04.2025)