Zemědělské školy by měly zpřísnit hygienická pravidla při výuce v chovech

Zemědělské a veterinární školy by měly zpřísnit hygienická pravidla při praktické výuce v chovech. Školám to doporučila Státní veterinární správa (SVS) a ministerstva zemědělství (MZe) a školství (MŠMT) v souvislosti s šířením slintavky a kulhavky. Doporučení přichází v době, kdy se školy připravují na praktickou maturitní zkoušku. ČTK o tom informovalo ministerstvo zemědělství a SVS.

Ministerstva a veterináři doporučují během žákovských praxí omezit počet osob vstupujících do farem na minimum, důsledné používání ochranných pomůcek a průchod dezinfekční zónou při vstupu i výstupu. Dále vyzývají k oddělení zvířat určených pro výuku od ostatních zvířat v chovu nebo k zavedení zákazu vnášení svačiny do chovů a vynášení předmětů ven.

"Během pobytu v hospodářství se zdržovat výhradně v prostoru určeném pro praktickou výuku, nevstupovat do jiných objektů ani jiných prostor chovu. Použité jednorázové ochranné pomůcky nechat na místě a zajistit jejich následnou bezpečnou likvidaci," doporučují veterináři.

"Chápeme důležitost praktického vyučování pro žáky zemědělských škol. Současně je ale nutné minimalizovat riziko zavlečení nákazy do českých chovů," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Školní praxe v chovech už dříve omezila například Střední zemědělská škola Rakovník. Podle zástupce ředitele školy Jaroslava Hlaváčka by studenti běžně chodili na praktickou výuku na školní statek, místo toho ale chodí do podniků, kde nehrozí riziko šíření nákazy, například ke zvířatům, která se slintavkou a kulhavkou nemohou nakazit.

V omezeném režimu fungují praxe také ve Střední zemědělské škole v Brandýse nad Labem. Škola nemá svůj statek, studenti proto chodí do různých hospodářství, kde dodržují hygienická pravidla. "Snažíme se žáky nepouštět do části, kde se vyskytuje skot," řekla ČTK ředitelka školy Eva Bulvasová. Na některých farmách podle ní za určitých hygienických podmínek mohou studenti praxe vykonávat i nadále.

Přístup žáků ke skotu omezila i Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim, od úterý už ale fungují praxe v mírnějším režimu a studenti mohou chodit i ke krávám. Žáci nicméně musí podepsat prohlášení, že v posledních 21 dnech nebyli v rizikových oblastech. "Žáci a zaměstnanci musí v hospodářstvích procházet přes dezinfekční rohože, to bude pokračovat," sdělil ředitel školy Stanislav Valášek.

Veterináři připomněli, že mimořádná opatření vydaná kvůli nákaze vstup žáků do chovů nezakazují, neumožňují ale vstup do farem osobám, které se v předchozích 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech okolo ohnisek nákazy.

Doporučená pravidla biologické bezpečnosti obdrží všechny dotčené školy a zřizovatelé od MŠMT. V případě nejasností se mohou školy i chovatelé obrátit na příslušné krajské veterinární správy.

Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.

Česko už dříve kvůli riziku zavlečení nákazy na území ČR zakázalo dovoz ovcí, koz prasat a skotu z Maďarska a Slovenska a některých živočišných produktů nebo omezilo vstup do obor. Nákazu letos potvrdilo na svém území Německo, Maďarsko a Slovensko.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info