Zemědělci na Frýdecko-Místecku opět upozornili na problémy, přivezli i zvířata

Několik desítek zemědělců z Frýdecko-Místecka i jiných míst Moravskoslezského kraje se dnes sjelo do Horních Tošanovic, aby opět upozornili na podle nich špatnou situaci v zemědělství a podpořili kolegy kteří protestují napříč Evropou. Přivezli techniku, slámu či obilí, několik krav, prasat a ovcí a na své stroje vyvěsili vlajky či transparenty s nápisy "Zatěžující byrokracie", "Zelené úhory = hlad" nebo "Už i podhůří Beskyd přichází o chovy ovcí".

"Pořád v sobě cítíme, že se nějakým způsobem musíme připojit k Evropě za všechny ty podmínky, které se na nás valí, a ukázat lidem i zvířaty, komoditami, které jsme přivezli, že opravdu situace je vážná a brzo o ty krávy, prasata, ovce přijdeme. Chovatelů už tady je dneska tak málo, že si myslím, že je to za chvíli neudržitelné skrz dovoz z třetích zemí a tak dál," řekl Karel Kuběnský, který hospodaří v Těrlicku.

V různých zemích Evropy v posledních týdnech zemědělci protestují proti agrární politice Evropské unie. Vyčítají jí, že různými, například klimatickými opatřeními zvyšuje farmářům výrobní náklady, už tak vysoké kvůli energetické krizi. Kritizují i levnější dovozy ze třetích zemí.

Podle Kuběnského dnešní akci pojali jako setkání lidí, kteří se vzájemně budou informovat o problémech, s nimiž se potýkají, a řeknou si, že má cenu, aby jako zemědělci drželi spolu.

"Myslíme, že tady není vůle ani asociací, ani agrární komory něco takového zorganizovat. I když se jedná, tak nevidíme žádné výsledky. Mrzí nás, že to musíme dělat my jako zemědělci mezi sebou a nikdo není schopný se pořádně za to postavit. Cítíme za sebe, že je to i naší povinností nesedět a přidat se k tomu," řekl Kuběnský.

Moravskoslezští zemědělci se minulý týden setkali s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). "Vysvětlili jsme mu naše požadavky, on nám vysvětlil, na čem pracuje. Jsme za to každopádně rádi, ale i přesto si myslíme, že naši solidaritu s Evropu bychom měli dát najevo," řekl Kuběnský.

Marian Mitrenga z Ropice řekl, že například ovcí chovaných v kraji ubývá proto, že výkupní ceny jsou na nízké úrovni. "Vlnu vykupují po 15 korunách (za kilogram). Ostříhání jedné ovce stojí 80 až 100 korun a z ovce je tři až 3,5 kilo vlny. Tak to je nerentabilní," řekl Mitrenga. Stejně tak podle něj klesla cena výkupu jehňat. "Je to takové přežívání," řekl Mitrenga, který nyní chová okolo 40 ovcí. Jen zemědělstvím by se neuživil, nabízí proto služby jako výkopové práce.

"My jsme začínali se zemědělstvím roku 1992. Jsou to naše děcka, která pokračují, a je smutné, že musí bojovat, aby vůbec se udrželi nad vodou. Smutné to je, ale podporujeme je, protože je třeba se ozvat," řekla Lucie Kuběnská.

Chleba podle ní kupují všichni, ale málokdo ví, za kolik se třeba vykupuje pšenice. "Myslím si, že je chyba, že to většina lidí neví. Neví, za kolik zemědělci prodávají, a kolik stojí vypěstování, protože naftu, energie a mzdy musí každý zaplatit," řekla Kuběnská. Vadí jí nízké výkupní ceny a vysoké náklady i celková situace v zemědělství, kterou označila za beznadějnou.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info