Výborný podporuje narovnání podmínek evropských a amerických farmářů
17.02.2025 | ČTK
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) je pro narovnání podmínek evropských a amerických zemědělců, pokud obchodní podmínky nebudou stejné, podpořil by reciproční cla. Doufá ale v to, že se na rovnocenných pravidlech se Spojenými státy i jinými zeměmi dohodnout podaří. Pokud ne, tratili by na tom podle něj evropští i čeští farmáři. Řekl to v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Reagoval tím na zprávu listu Financial Times, podle které EU plánuje zablokovat dovoz některých potravin vyprodukovaných podle odlišných norem. Chce tak chránit své zemědělce.
Podle Výborného nejsou obchodní podmínky mezi Evropou a Spojenými státy rovnocenné dlouhodobě. "Tak je pojďme narovnat a buď cla zrušme úplně, nebo nechme cla, která budou odpovídat stejnému parametru ve Spojených státech a v Evropě," řekl.
"Musíme udržet evropské zemědělství konkurence," dodal Výborný. Nepůjde to podle něj bez dodržování stejných pravidel pro americké a evropské farmáře, a to například při používání pesticidů či hormonů v živočišné výrobě nebo při využívání pesticidů pro pěstování sóji, které jsou v Evropě zakázané. Zároveň podotkl, že rovnocenná pravidla by měla platit i v případě, že bude Evropa chtít být partnery s jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur.
Evropská komise se má podle listu příští týden dohodnout na prozkoumání přísnějších dovozních limitů. Mezi prvními by se mohla zaměřit na americké plodiny, například právě na sóju. Plán EU je součástí Vize pro zemědělství, kterou vypracoval komisař pro zemědělství Christophe Hansen.
EK bude také zahrnovat do budoucích obchodních dohod vyšší standardy životních podmínek zvířat. EU má pravidla týkající se množství prostoru pro slepice a telata, čistoty míst, ve kterých žijí, a dalších věcí, které zvyšují náklady pro evropské zemědělce.
Evropští i čeští zemědělci se kvůli odlišným evropským a jihoamerickým předpisům pro produkci potravin už několikrát ohrazovali, obávají se zvýšeného dovozu levných komodit produkovaných bez evropských standardů, což může snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit tuzemské producenty. Kvůli dohodě už se uskutečnilo několik protestů.
trp snm
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Policie a SVS zkontrolovali 278.000 aut kvůli slintavce, opatření porušilo 40 (25.04.2025)
- Farmářům, kteří chtějí dodávat své produkty do maloobchodu, pomáhá nový manuál (25.04.2025)