ÚKZÚZ v rámci zahraniční spolupráce cílí na fytosanitární oblast v Moldavsku
26.01.2024 | ÚKZÚZ
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) pokračuje v projektech zahraniční rozvojové spolupráce. Nový projekt navazuje na tři úspěšně realizované projekty v Moldavsku a je zaměřen na oblast fytosanitární. V rámci rozvojové spolupráce ÚKZÚZ zrealizoval již sedm projektů.
Dne 23. ledna 2024 byl oficiálně zahájen nový projekt “Posílení kontrolní a laboratorní kapacity v oblasti rostlinolékařství v Moldavské republice.“ Projekt, který je financován z prostředků vlády ČR v rámci oficiální české rozvojové spolupráce (ČRA), bude ÚKZÚZ realizovat v období let 2024–2026.Slavnostní zahájení se konalo pod záštitou a za účasti místopředsedy vlády, ministra zemědělství a potravinářského průmyslu Vladimíra Boley, Stanislava Kázeckého, velvyslance ČR v Moldavské republice a ředitele ÚKZÚZ Daniela Jurečky. Za příjemce projektu byl přítomen také generální ředitel Národní agentury pro bezpečnost potravin Radu Musteață a ředitelka Ústřední rostlinolékařské laboratoře Tatiana Rotari.
“Ústav je národní organizací ochrany rostlin a má dlouholeté zkušenosti v rostlinolékařské oblasti, kde odpovídá zejména za opatření proti zavlékání a rozšiřování škůdců a původců chorob rostlin, monitoring těchto škodlivých organismů, včetně jejich diagnostiky, a dále za dozor a kontroly. Naši specialisté jsou tak připraveni předat moldavským kolegům řadu odborných zkušeností, včetně znalosti legislativních procesů. Projekt vnímám jako pevný základ spolupráce v ochraně rostlin mezi našimi republikami po vstupu Moldavska do Evropské unie, ” řekl Daniel Jurečka. Spolupráce byla stvrzena podpisem Memoranda o porozumění, v němž partneři projektu vyjádřili vůli ke spolupráci při realizaci projektu. Projekt napomůže k modernizaci fytosanitárního sektoru v Moldavsku v souladu s požadavky EU v souladu s Dohodou o přidružení mezi EU a Moldavskou republikou.
Cílem této zahraniční spolupráce je přispět k vytvoření fungujícího fytosanitárního systému prostřednictvím úředních kontrol a postupů, které umožní jak uplatňování preventivních opatření proti zavlečení a šíření škodlivých organismů, tak produkci zdravého rostlinného materiálu na území Moldavska. Dále zajistí moldavským zemědělcům přístup k rozmnožovacímu materiálu rostlin prostému regulovaných škůdců a chorob.
Zároveň projekt poskytne cennou podporu rozvoji rostlinolékařské oblasti Moldavské republiky z hlediska moderního laboratorního vybavení a příslušného software ve formě fytosanitárního registru, předání know-how od specialistů ÚKZÚZ a poradenství v jednotlivých oblastech.
Další články v kategorii Zemědělství
- Slovenská vláda prodloužila kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem (07.05.2025)
- Bluetongue: podmínky pro přesuny z pásma KHO (07.05.2025)
- Spalovnu zvířat v areálu chovu prasat u Přílepova na Písecku je možné postavit (07.05.2025)
- Kvůli konci cukrovaru v Hrušovanech zemědělci rychle objednávali osivo kukuřice (07.05.2025)
- ČSCHMS se vypraví na srbskou agrární výstavu (07.05.2025)
- Na dotační opatření AEKO meziplodiny, biopásy má SZIF připraveno přes 106 milionů korun (07.05.2025)
- Nedostatek vajec řeší Američané pronájmem slepic (07.05.2025)
- Majitel Primy o polovinu zvětšil svůj agrobyznys. Koupil dva zemědělské podniky ve středních Čechách (06.05.2025)
- Veterináři rozšiřují testování mléka na slintavku do dalších dvou krajů (06.05.2025)
- Další posun v legislativním projednávání přepravy (05.05.2025)