SVS vyšetřuje mrtvá zvířata přepravovaná v dodávce na D7 na slintavku a kulhavku
13.03.2025 | ČTK
Veterinární inspektoři vyšetřují osm mrtvých zvířat přepravovaných v dodávce na dálnici D7 u sjezdu na Most na přítomnost nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky. Případ se stal ve středu v podvečer, informovala ČTK Celní správa. Řidič převážel dvě srnky, jelena siku, divoké prase, muflona, dva daňky a tele. Přepravce k některým zvířatům podle celníků nepředložil potřebné doklady o původu, případem se proto začala zabývat veterinární správa.
Celníci spolu s policisty a veterináři od úterní půlnoci kontrolují, za lidé dodržují zákaz převozu některých zvířat z Maďarska a Slovenska na území Česka, a to kvůli výskytu nemoci v Maďarsku nedaleko slovenské hranice. Cílem zavedených opatření je zabránit zavlečení nákazy do ČR.
Státní veterinární správa na dotaz ČTK uvedla, že veterináři těla zvířat zadrželi, znehodnotili barvou a dopravili do asanačního podniku. Auto bylo vydezinfikováno. "Dnes budou těla přepravena do Státního veterinárního ústavu v Praze, kde budou preventivně vyšetřena na slintavku a kulhavku, následně budou přepravena zpět do asanačního podniku a tam neškodně zlikvidována," řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
Výsledky vyšetření by měly být podle Majera nejpozději v pátek. S přepravcem bude podle SVS vedeno správní řízení pro porušení legislativy.
Z Maďarska kvůli nákaze není možné převážet žádný dobytek, prasata, kozy a ovce i další zvířata vnímavá k nákaze, ze Slovenska pouze zvířata převážná přímo na jatka. Omezený je i dovoz potravin, nesmí se dovážet pouze ze zóny, která je v Maďarsku vymezená kolem ohniska nakažlivých onemocnění a dovoz je podmíněn certifikátem. Mimořádná opatření zavádí také zákaz vjezdu nevydezinfikovaných vozidel do chovů a zakazují tam vstup lidí, kteří v posledních 21 dnech byli v Maďarsku. Vedle kontrol na hranicích se konají i kontroly přímo v chovech.
Při kontrolách veterináři, celníci a policisté zjišťují, zda kontrolovaná vozidla nepřevážejí do ČR zvířata vnímavá k slintavce a kulhavce a živočišné produkty z těchto zvířat. Také ověřují platnost veterinárních certifikátů a dezinfekci vozidel připravující živočišné produkty. Policisté od začátku platnosti zákazu dovozu do středečního poledne zkontrolovali zhruba 1600 aut a žádné porušení zákazu nezjistili.
Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění nepřenosné na člověka, pro chovy je však velmi nebezpečné. V případě výskytu je nutné veškerá zvířata v chovech utrácet. V Československu se onemocnění naposledy objevilo v roce 1975.
trp rdo
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Policie a SVS zkontrolovali 278.000 aut kvůli slintavce, opatření porušilo 40 (25.04.2025)
- Farmářům, kteří chtějí dodávat své produkty do maloobchodu, pomáhá nový manuál (25.04.2025)
- Hejna divokých hus trápí jihočeské zemědělce (25.04.2025)
- SLAK: celorepubliková opatření se zatím měnit nebudou (24.04.2025)
- Radim Kužel z ASZ Západ: Regenerativní zemědělství šetří čas a náklady a také zlepšuje stav půdy (24.04.2025)