Sucho by při pokračování mohlo ohrozit úrodu peckovin a drobného ovoce
16.04.2025 | ČTK
Pokud by nynější sucho pokračovalo i v květnu a v červnu, mohlo by snížit úrodu a kvalitu peckovin, jahod a drobného ovoce. Postihnout by mohlo i nové výsadby především z letošního jara. Proto by sadaři měli mladé sady již nyní zavlažovat. Úrodu jablek by mohla ohrozit případná sucha v červenci a srpnu. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Umělou závlahu má v Česku jen zhruba třetina ovocných sadů. V nynějším suchu se podle Ludvíka vedle podprůměrných srážek v březnu a v dubnu projevuje i velmi nízká zásoba vláhy ze zimy.
"Pro ovocné sady to zatím nic zásadně nebezpečného neznamená. Stromy jsou trvalé hlubokokořenící kultury a dokážou si na počátku vzít vodu zespodu," uvedl Ludvík. Při dlouhotrvajícím suchu s vysokými teplotami však stromy podle něj upadnou do takzvané letargie, nepřijímají živiny, plody se dál nevyvíjejí a strom se snaží jen přežít.
Vedle nižší úrody se sucho projevuje především nižší kvalitou a velikostí ovoce, což jsou pro dobré zpeněžení úrody hlavní podmínky. "Malé plody nelze na trhu uplatnit a skončí v průmyslovém zpracování. Například u třešní je cena zásadně závislá na jejich velikosti," uvedl Ludvík.
Podmínkou dobré úrody je umělá závlaha. Ovocnáři se ji snaží dávat do nově sázených sadů. Stát budování kapkové závlahy, kdy ke stromům v určitých intervalech kape voda, podporuje dotací až 93.000 korun na hektar. Budování závlah však podle Ludvíka mnohde naráží na nedostatek vody. Problém je hlavně se zřizováním nových vrtů. Pro sázení sadů přitom nejsou vhodná místa u otevřených toků řek, protože tam je větší riziko mrazů, které na jaře dokážou zničit i celou úrodu.
Ve velmi suchých letech jsou sklizně v sadech bez závlahy až o polovinu nižší než v sadech se závlahou. Závlahu potřebují hlavně jabloně, hrušky, meruňky a broskve. Právě jabloňových sadů je se závlahou nejvíce. Regionálně jsou závlahy potřebné zejména na jižní Moravě a v oblasti takzvaného srážkového stínu na Rakovnicku, Litoměřicku, Slánsku a Mělnicku.
V ČR je přes 10.000 hektarů sadů, necelou polovinu tvoří jabloně. Za posledních deset let v Česku bez náhrady ubylo přes 7000 hektarů sadů, tedy zhruba 40 procent ploch. Hlavním důvodem bylo podle Ovocnářské unie ztrátové pěstování ovoce, kdy se rostoucí náklady na pěstování nepromítaly do odbytových cen.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat (25.04.2025)
- Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva (25.04.2025)
- Personální a platová situace je kritická, píšou zaměstnanci veterinární správy (25.04.2025)
- Policie a SVS zkontrolovali 278.000 aut kvůli slintavce, opatření porušilo 40 (25.04.2025)
- Farmářům, kteří chtějí dodávat své produkty do maloobchodu, pomáhá nový manuál (25.04.2025)
- Hejna divokých hus trápí jihočeské zemědělce (25.04.2025)
- SLAK: celorepubliková opatření se zatím měnit nebudou (24.04.2025)
- Radim Kužel z ASZ Západ: Regenerativní zemědělství šetří čas a náklady a také zlepšuje stav půdy (24.04.2025)
- Soud zamítl žaloby čtyř firem z Agrofertu kvůli dotacím od SZIF (24.04.2025)