Sedláci musí být ústředním tématem zemědělské politiky

České zemědělství čeká mnoho náročných výzev. Platí to pro českou i evropskou zemědělskou politiku. Otázka cen potravin, rozdělování dotací, konkurenceschopnost nebo podpora menších farem jsou velká a zásadní témata, o kterých se mluví stále častěji. Reagovala na ně i konference, která se uskutečnila 2. listopadu v Poslanecké sněmovně. Pod názvem „Aktuální situace v zemědělství a potravinářství v České republice v roce 2023“ ji svolal Institut pro politiku a společnost s podporou poslankyně Margity Balaštíkové (ANO 2011).

V první polovině programu přednesl svůj projev Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR). Kromě něj vystoupili také zástupci Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, Ovocnářské unie ČR nebo Svazu chovatelů prasat. Ministerstvo zemědělství na akci reprezentoval náměstek Miroslav Skřivánek. Přednášející představili potíže svých sektorů a naznačili potenciální řešení pro nejbližší budoucnost.

Jaroslav Šebek ve svém projevu vyzval politiky k tomu, aby skutečně začali podporovat rodinné farmy a zastali se selské veřejnosti. Upozornil totiž na to, že je potřeba odlišovat dva rozdílné způsoby zemědělství. Na jedné straně je korporátní zemědělství, na straně druhé svět farem, které vlastní a obhospodařují konkrétní rodiny. Šebek vyzdvihl nutnost identifikovat potřeby obou skupin a zároveň nezastírat rozdíly mezi nimi. Dva modely je nezbytné rozlišovat proto, aby bylo možné zajistit efektivní fungování obou přístupů, nikoli proto, aby byl jeden typ podnikání upřednostněn. Proto škodí snahy o rozdělování zemědělců na produktivní a neproduktivní. Cílem nesmí být vytyčení jediné možné cesty, nebo házení jedné ze skupin přes palubu. Je nutné vážit si každého, kdo „je spojen se zemědělství a je jeho možnou budoucností“, zdůraznil Šebek.

Současná vláda ale konkrétními kroky vůči malým a středním sedlákům příliš nehýří. Šebek nezůstal u obecné kritiky a zaměřil se na konkrétní problémy. Například sliby o financování pozemkových úprav zatím zůstávají sliby planými. Tím jsou blokovány budoucí záměry farmářů. Samotná struktura podniků a samotný systém má mezery, které je potřeba rozeznat a pracovat na jejich nápravě. Jedním z takových problémů je skupování pozemků a zemědělských družstev subjekty, které se zemědělstvím vůbec nezaobírají. S tím také přímo souvisí ještě závažnější problém rostoucího vlivu zahraničního kapitálu, který českému zemědělství hrozí ztrátou soběstačnosti. Celkově chybí systémová a nediskriminační podpora rodinného hospodaření. Selská veřejnost proto doufala a doufá v silnější podporu a větší zájem ze strany koalice.

Vládě ještě zbývají dva roky – dva roky na to, aby pomohla českým sedlákům. Šebek připomněl, že „v polovině cesty přes kopec se nemá přepřahat“ a že ASZ ČR je nadále ochotna dopomáhat koalici k tomu, aby proměnila vládní sliby v realitu. Některé kroky vlády přitom svědčí o tom, že spolupráce a pozitivní změny jsou možné – například novela mysliveckého zákona představuje vstřícný krok směrem k funkční správě venkovského prostoru. Předseda ASZ ČR také připomněl, že za naprostou většinu současných potíží nesou zodpovědnost především vlády předchozí. V každém případě ale platí, že hlavními tvůrci zemědělství jsou samotní zemědělci: „To hlavní, co je třeba, a co můžeme udělat, totiž spočívá na nás – na zemědělcích. (…) Proto si myslím, že nemůžeme jen kritizovat tuto vládu, ale musíme jít i sami cestou změny. Musíme jít cestou řízené transformace, protože pokud jí nepůjdeme, udělá ji někdo brzy za nás a bez našeho vlivu,“ zdůraznil Šebek.

Proto je kýžené podporovat konkrétní kroky, jakými je například zpracovávání produktů přímo na farmách. Nicméně budoucnost sektoru se neobejde ani bez systematického a důrazného posilování rodinných zemědělců a jejich vlivu. ASZ ČR nehodlá přehodit zodpovědnost na politickou reprezentaci. Zodpovědnost je také na straně sedláků. Je potřeba najít shodu napříč nevládními organizacemi ohledně toho, jak vypracovat účinnější finanční nástroje i pro podporu větších podniků a jak zásadně proměnit dotační politiku, která by se vyhýbala zbytečné byrokracii.

ASZ ČR je stále ochotna pomoci vládě k naplňování plánovaných změn. Na straně menších a středních sedláků je vůle ke spolupráci a k nastavení takových pravidel pro zemědělství, které budou efektivní a prospěšné pro rodinné podniky i velké producenty. Zbývající dva roky by se ještě mohly a měly odehrát ve znamení změn, které skutečně pomohou sedlákům a rodinným hospodářstvím k lepší a stabilnější budoucnosti.

Celý projev předsedy ASZ ČR si můžete přečíst zde. Video z konference je dostupné na tomto odkazu.

Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info