Rada ASZ ČR žádá úpravu Strategie 2030+, změnu alokací v PRV i jasné zastropování všech dotací
27.11.2024 | ASZ
V Kopřivnici proběhlo 18. a 19. listopadu podzimní zasedání Rady Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR). Představitelé jednotlivých regionálních ASZ i dalších organizací začleněných do této celorepublikové zemědělské Asociace přijali také třeba předsedkyni Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Veroniku Vrecionovou (ODS), náměstka ministra zemědělství Miroslava Skřivánka (KDU-ČSL) nebo náměstka ministra životního prostředí Eduarda Levého (STAN). Výrazným motivem schůze byla kritika vlády, která podle sedláků ani po třech letech svého působení dostatečně jasně neplní své programové prohlášení. Členům ASZ ČR tak chybí skutečná i deklarovaná podpora ze strany koalice.
Předseda Jaroslav Šebek v úvodní řeči připomněl výzvy, kterým Asociace v současnosti čelí, a témata, v nichž se v posledních měsících aktivně angažovala. Mezi nimi například řešení otázky vyšší protierozní ochrany (pravidla DZES 5) nebo připomínkování novel vládních opatření k přímým platbám, podmíněnosti, ekoschématům či ANC oblastem. Zmínil také úsilí směřující k legislativnímu ukotvení rodinného způsobu podnikání. „Těší mne, že pan ministr Výborný postupně pochopil, že jde o důležitý milník, pomocí kterého můžeme vyřešit celou řadu dosud odkládaných problémů v našem podnikání,“ podotkl.
Připomněl také posun, který Asociace zaznamenala v otázce uznávání zemědělské praxe na vlastních zemědělských farmách nebo v souvislosti s povinným elektronickým systémem centrální evidence ubytovaných hostů eTurista, který ohrožuje provozovatele agroturistiky. ASZ ČR slavila dílčí úspěchy také v boji proti byrokratické zátěži. Jedním z nich jsou třeba porážky skotu střelnou zbraní, které jdou v rámci veterinárního zákona do finále a měly by být, i díky podpoře od dalších nevládních organizací, od příštího roku realitou.
Mezi tématy, do kterých Asociace vkládá nemalé množství energii, zmínil také zákon o myslivosti nebo legislativu týkající se obnovitelných zdrojů. „Není pochyb o tom, že se nám rámcově daří být ve středu dění a že se řada věcí vyjednala,“ řekl Šebek. „Čas neúprosně běží, současná koalice vbíhá do svého finálního maratonového kolečka, nicméně šance na to, aby se prosadilo ještě něco důležitého tu, i díky našemu dobrovolnému spolku, pořád je,“ dodal.
Hned několik digitálních produktů, jejichž společným cílem je snížit a také zpřehlednit byrokracii spojenou s podnikáním v České republice, aktuálně připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Seznámil s nimi ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO Pavel Vinkler, který zmínil i velmi přínosnou dlouhodobou spolupráci s ASZ ČR v rámci expertní komise pro snižování byrokratické zátěže v podnikatelském prostředí, kupříkladu na antibyrokratických balíčcích, které MPO systematicky připravuje.
Místo ministra zemědělství Marka Výborného, který se z důvodu zahraniční pracovní cesty z účasti omluvil, na sjezdu vystoupil náměstek Miroslav Skřivánek. Ten poděkoval ASZ ČR za aktivitu a účast na všech klíčových jednáních. Poděkoval také za podporu vlády v některých konkrétních otázkách. Ve svém projevu se vrátil k problémům, kterým podle něj současné zemědělství čelí – především úbytku lidí a krizi odborného zemědělství. Řekl také, že se v současnosti resort soustředí prioritně na předložení trojice důležitých novel - zákona o myslivosti, lesního zákona a zákona o dřevě.
Debata s náměstkem se nesla především ve znamení kritiky práce ministerstva. „Stačí vycházet z toho, co je ve vládním prohlášení. Důležité je, aby ministr aktivně nastolil témata, která jsou v něm obsažena, a nenechal se zlákat cestou kompromisů všem, která prostě nefunguje,“ řekl Šebek s tím, že si ASZ ČR od vlády slibovala jasné systémové změny, které ale nenastaly. „Chápeme, že se nedá zvládnout všechno, ale současné vedení ministerstva některá klíčová témata zatím ani nedeklaruje,“ vytkl resortu absenci veřejné podpory otázkám zastropování všech dotací či větší podpoře menším a začínajícím subjektům, jakož i důležitým pro rodinná hospodářství. Akcentoval také podporu, kterou Asociace vládě zatím ještě stále projevuje, ačkoli vláda ze svého programového prohlášení splnila zatím jen malou část.
Kritika směřovala i od členů ASZ ČR. Kromě neplnění programu se týkala také ohromného množství legislativy, kterou jsou zemědělci zavaleni, nebo Programu rozvoje venkova, kde opět bezpečně uspěly velké podniky, avšak kvůli nízké alokaci nebyli dostatečně podpořeni menší či začínající zemědělci. Člen předsednictva Jan Basař také připomněl, že zmiňované problémy ASZ sdělovala již před deseti lety tehdejšímu ministrovi Marianu Jurečkovi, za tu dobu ale nedošlo prakticky k žádnému výraznějšímu posunu.
Podstatně vstřícnějšímu přijetí od delegátů se dostalo Veronice Vrecionové. Ta poděkovala ASZ ČR za podporu v rámci předvolební kampaně a v úvodní řeči zmínila hlavní otázky spojené s její pozicí v Evropském parlamentu. „Vodicí linkou minulého volebního období byl Green Deal, nyní se ale musí pracovat na tom, aby byl kompatibilní s praxí. Nyní se také bude pracovat na nové podobě společné zemědělské politiky,“ řekla s tím, že jako předsedkyně zemědělského výboru bude mít větší vliv na projednávanou agendu.
Velmi důležité bude podle ní dotáhnout povinné zastropování na úrovni Evropské unie. „Je nutné peníze ukrojit největším subjektům, kde to nedává smysl. Pak bude více peněz pro malé i střední a utlumí se tím i některé negativní trendy,“ zdůraznila. EU podle ní bude mít stále stejný či možná i menší rozpočet, jelikož nyní bude nutné posílit finance také na obranu, migraci a další priority. V zemědělství je podle ní ale peněz pořád dost, jen se s nimi musí správně hospodařit. Nutnost zastropování by pak byla podle ní ještě urgentnější v kontextu rozšiřování sedmadvacítky o další zemědělsky orientované země.
Vyjádřila se také k aktuálnímu dění kolem ochrany zvířat, kde se v poslední době řeší transporty velkých zvířat. Bude se prý snažit mírnit plánovaná zpřísnění transportů, jelikož pravidla jsou podle ní nastavena dobře. Problémem je ale vývoz do třetích zemí.
Šebek ocenil velmi vstřícný postoj Vrecionové k agendě ASZ ČR. „Tak by měli mluvit všichni koaliční zemědělští politici,“ řekl v reakci na její vystoupení. Podobně pozitivně vnímá Asociace i působení bývalého náměstka ministra zemědělství Milana Daďourka (Piráti), který posunul celou řadu konkrétních témat včetně zjednodušení u havarijních či pohotovostních plánů chovatelů. Ten v projevu kritizoval současnou strukturu zemědělství v Česku. Téměř všude v EU je postavena na rodinných podnicích a spoléhá se na ně i v otázkách produkce, to ale v ČR neplatí. „Máme extrémní nedostatek lidí v zemědělství, a i to je důsledkem toho, že chybí rodinné farmy. To už dělá problémy i středním a velkým farmám. Pokud chybí základna, nemůže stát dobře celek. Toto je potřeba říkat, když se pořád nesmyslně řeší redistribuce,“ dodal. Je podle něj proto nutné začít řešit majetkovou propojenost subjektů a zastropovat dotace nebo alespoň zavést degresivitu.
Rovněž se vyjádřil k nedostatku pracovní síly v oboru. „Máme v zemědělství problém s nedostatkem lidí, ale v zákonech je spousta věcí, které jim do zemědělství brání přijít. Měli bychom být rádi za každého vysokoškoláka, který chce jít do zemědělství, a ne je selektovat podle toho, co vystudovali,“ komentoval současnou podobu zákonů.
Rada v závěrečném usnesení vznesla požadavek na ministra zemědělství a vládu, aby „důsledně plnila programové prohlášení vlády a začala veřejně deklarovat podporu rodinným farmám, mladým a menším zemědělcům“. Vyjádřila také podporu připravované definici rodinného zemědělského hospodářství a Veronice Vrecionové v její snaze za zastropování a sledování propojenosti na evropské úrovni.
V druhém jednacím dni Rady proběhla prezentace aktuálních kroků na Ministerstvu životního prostředí od náměstka ministra Eduarda Levého a také diskuse k zařazení vnějších krajinných prvků do LPISu a k jejich další organizaci a podpoře s vrchním ministerským radou Romanem Scharfem. Rada ASZ ČR také měla možnost zevrubně diskutovat o možnostech spolupráce s novým vedením Českého svazu chovatelů masného skotu, která by dávala smysl, neboť mezi členy ASZ je právě mnoho členů tohoto významného chovatelského sdružení.
Rada uložila předsednictvu také řadu úkolů, na které by se měla soustředit v následujících měsících. Zazněl třeba požadavek na to, aby ASZ ČR usilovala také o změnu v nastavení pravidel pro 5. kolo Programu rozvoje venkova a o doplnění Strategie resortu Ministerstva zemědělství 2030+ zejména o řešení otázky lidských zdrojů a kroků k zajištění nové zemědělské generace. Členové zopakovali rovněž další témata, v jejichž prosazování by mělo předsednictvo pokračovat - podpora novele mysliveckého zákona či změny, které lépe umožní rozvoj regenerativních postupů v zemědělství.
David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě (29.04.2025)
- Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu? (28.04.2025)
- MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce (28.04.2025)
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)
- Slovensko hodlá výrazněji rušit restrikce kvůli slintavce v květnu, řekl ministr (25.04.2025)