Na Sokolovsku je třetí případ katarální horečky ovcí, první je na Chomutovsku
10.09.2024 | ceskenoviny.cz
Veterináři potvrdili tři nová ohniska katarální horečky ovcí, jde o dvě farmy stejného majitele v Bublavě a Kameni na Sokolovsku. První případ je i v chovu v Kojetíně na Chomutovsku v Ústeckém kraji. ČTK to dnes sdělila ředitelka Krajské veterinární správy Karlovy Vary Mária Slepičková a Státní veterinární správa (SVS). První případ se na Sokolovsku objevil minulý týden. V České republice je aktuálně pět ohnisek nákazy.
"Pozitivní jsou všechny zaslané vzorky z Karlovarského kraje i Ústeckého. V Karlovarském kraji jde tak o třetí případ, všechny se ale objevily na malém území nedaleko od sebe, na Kraslicku," uvedla Slepičková. Onemocnění se nově vyskytlo u Biofarmy Bublava.
Na hospodářstvích na Sokolovsku je podle mluvčího SVS Petra Majera téměř 300 ovcí. "Chovatel nahlásil klinické příznaky u velké části stáda. Až u poloviny ovcí bylo pozorováno ztížené dýchání, u desetiny stáda pak otok hlavy a zvýšené slinění. Některé kusy trpěly apatií či zvýšenou teplotou," řekl ČTK Majer. V chovu na Chomutovsku se nachází 13 ovcí a šest koz. Nákaza byla podle Majera potvrzena u jedné ovce.
Na Chomutovsko se nákaza přenesla pravděpodobně z Karlovarského kraje, nemoc přenáší hmyz, řekl ČTK ředitel Krajské veterinární správy Ústeckého kraje Daniel Macháček. "Je to ve srovnání s dalšími ohnisky pouze malý chov. Důležité je, že se nemoc nepřenáší na člověka a není nebezpečná ani pro mléko, ani pro maso. Od úterý budou platit mimořádná opatření. Hlavní je, aby se nemoc nešířila," uvedl.
Veterinární správa už dříve uvedla, že hrozí rozšíří do dalších chovů. Nemoc způsobuje virus, jehož přenašečem je hmyz, takzvaní tiplíci, kterým svědčí především teplo a deště. Správa proto kvůli novým ohniskům přijala na farmách mimořádná opatření s cílem snížit riziko šíření nákazy do jiných chovů. Zakázala například přemísťovat zvířata z ohnisek nákazy na jiná hospodářství.
Veterinární správa vydá kvůli nákaze také soubor mimořádných opatření, která se budou týkat perimetru o velikosti 150 kilometrů od ohnisek, platit tak budou v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji, v Praze a dále v části Libereckého, Jihočeského a Středočeského kraje. Opatření správa oficiálně představí v úterý, veterináři také zpřísní dozor a vyzvali všechny chovatele, aby při zaznamenání příznaků ihned kontaktovali krajskou veterinární správu a dodržovali preventivní opatření.
Mimořádná nařízení budou veterináři upravovat podle šíření nákazy a platit budou do doby, než SVS dokáže, že se onemocnění nevyskytuje na území ČR.
V Česku se vyskytla katarální horečka ovcí, která postihuje také kozy a skot, po 15 letech. Není přenosná na člověka.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý týden zdůraznil, že není nutné zvířata plošně utrácet. Ministerstvo nicméně chystá kompenzace, a to například za zvířata, která uhynula nebo musela být utracena, případně uhradí i vakcinace.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Sedláci v krojích oslaví na Václavském náměstí 100 let Selské jízdy (30.04.2025)
- Práce v zemědělství se musí dělat srdcem, říká Jan Bretšnajdr (29.04.2025)
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě (29.04.2025)
- Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu? (28.04.2025)
- MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce (28.04.2025)
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)