Kvóta na jablka umožní tuzemským pěstitelům prodat většinu produ

Právo - 20.1.1998

Kvóta na jablka umožní tuzemským pestitelum prodat vetšinu produkce

"Kvóta na dovoz jablek je pro nás samozrejme užitecná, rozhodnutí vlády o jejím zavedení jednoznacne vítáme," rekl Právu Jaroslav Buršík, vedoucí ovocnárského závodu Zemedelského družstva Dolany na Náchodsku, jež je s 440 hektary intenzívních ovocných sadu, z nichž je 320 hektaru jabloní, nejvetším pestitelským podnikem v CR.

K 1. lednu 1998 melo dolanské ZD ve skladech 3538 tun jablek, z cehož zhruba 3000 tun jablek, z cehož zhruba 3000 tun jsou jablka konzumní. Asi 1300 tun jablek je skladováno v rízené atmosfére, což družstvu umožnuje plynulé zásobování trhu prakticky až do nové sklizne. "Loni jsme meli zhruba stejnou zásobu, avšak témer 1000 tun jablek, které mohly jít na konzum, jsme kvuli vysokým dovozum museli nakonec vyvézt ke zpracování do Rakouska. Ztratili jsme na tom ve snížených tržbách okolo 8 miliónu korun," postežoval si Buršík.

ZD Dolany nabízí jablka ke konzumu od 7 do 12 korun za kilogram. Potom už záleží na obchodnících, jak velkou marži si pridají. "Jsou obchodníci, kterí se spokojí s marží na úrovni 35 % a jablka prodávají za rozumnou cenu. A naopak máme zkušenosti opacné, kdy jablka pri výprodeji nabídneme pod cenou, ale v obchodech to vubec není znát," uvedl ovocnár z Dolan. Jako príklad uvedl sít obchodu Delvita, které v soucasné dobe ceská jablka prodávají v cene 14 ci 15 korun za kilogram.

V roce 1997 bylo podle údaju Ovocnárské unie do CR dovezeno celkem 47 610 tun jablek v prumerné cene 11,20 Kc za kilogram a v úhrnné hodnote pres 533 miliónu korun. Dovezené množství predstavuje bezmála polovinu veškeré tuzemské spotreby bez samozásobení. Nejvíce, pres 20 tisíc tun, pripadlo na dovoz z Itálie. Poškození ceských výrobcu je tak zcela evidentní. "Italským pestitelum by se zrejme také nelíbilo, kdyby obchodníci každé druhé jablko vozili z ciziny," rekl Právu predseda Ovocnárské unie CR Jaroslav Muška. Urcitý rust cen, za než budou tuzemští pestitelé jablka prodávat, Muška nevyloucil. Spotrebitelé by však na tom podle jeho mínení rozhodne prodelat nemeli. "Zatímco naši pestitelé loni prodávali ceská jablka v prumeru po 8 korunách, obchodníci je realizovali za 16 až 20 korun. Jablka z dovozu byla k mání v prumeru za 11 korun, ale prodávala se na pultech za 24 až 28 korun. Vetšinu trumfu tak mají v rukou i nadále obchodníci," tvrdí Muška.

Zavedení kvóty je podle ovocnáru správným krokem k rovnoprávnejším obchodním podmínkám. "Teprve pri prekrocení kvóty jsou dovozní podmínky srovnatelné s temi, jaké mají ceští vývozci pri vývozu jablek do Evropské unie. Stanovené minimální ceny pri vstupu na tamní trhy totiž pro dovozce ze zemí vne EU presahují 20 Kc za kilogram," rekl Muška.

Kvóta, stanovená ve výši 24 tisíc tun rocne, predstavuje zhruba polovinu lonských dovozu. Ceským a moravským ovocnárum umožní vetšinu jablek prodat ke konzumu. Dovezená jablka by mela sloužit pouze ke zpestrení trhu a vést tuzemské pestitele k vetší konkurenceschopnosti.

Stanislav Ptácník

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info