Koalice musí zabránit možnosti dalšího zvýšení daně z půdy ze strany obcí
26.07.2024 | ASZ
Zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR se obrátili na vládní představitele kvůli navyšování daně z nemovitých věcí. Nedávné navýšení bylo součástí konsolidačního balíčku a bylo pochopitelnou reakcí na ekonomickou situaci. Nicméně v současné době se zdá, že existuje riziko dalšího navyšování této daně v příštím roce.
ASZ ČR nepodpořila jarní veřejné zemědělské protesty, které vznášely požadavky na nesystémové doplnění dalších financí do resortu zemědělství, jenž by pomohly jen vybraným skupinám zemědělců. Apeluje totiž na realizaci některých hlubších změn v sektoru, které vyžadují dlouhodobou práci a vyjednávání. Nicméně ve věci zvýšení daně z nemovitých věcí je Asociace ve shodě s dalšími nevládními zemědělskými organizacemi, a požadovala proto přehodnocení tohoto kroku, který považuje v současné situaci za velmi problematický.
Je pochopitelné, že během vyjednávání konsolidačního balíčku nebylo možné zasahovat do komplexního opatření, jakým byl právě konsolidační balíček. Stejně tak je srozumitelná i nutnost zavádění úsporných opatření. Nicméně zemědělství v současném období prochází poměrně složitou ekonomickou situací, kdy se naplno projevily vlivy vysokých cen vstupů na straně jedné a nízkých výkupních cen zemědělských komodit na straně druhé. Obdobně také u lesní půdy je v souvislosti s kůrovcovou kalamitou aktuálně velmi složitá situace, kdy majitele lesů čekají v nadcházejících letech, či spíše desetiletích, zejména finanční náklady, protože musí obnovit porosty po nucené těžbě a nemohou očekávat v dohlednu žádné výnosy.
V situaci, kdy v letošním roce došlo k navýšení daně z nemovitých věcí zhruba o 80 % a úroveň daňového zatížení u zemědělské půdy stoupla minimálně na evropský průměr, upozorňuje ASZ ČR na riziko možného dalšího navýšení. Toto zvyšování by totiž mohlo nastat ze strany obcí. Ty budou mít od roku 2025 možnost dále daň zvýšit prostřednictvím místního koeficientu až na 1,5násobek blokově u veškeré zemědělské půdy, a to včetně například neplodné půdy. Nebude tak možné daň navýšit například pouze u orné půdy, jako tomu bylo doposud, ale navýšení se dotkne všech zemědělských pozemků bez výjimky. ASZ ČR vidí riziko v možnosti, že velká část obcí tuto možnost využije a daňové zatížení zemědělských pozemků dále naroste. Zemědělská půda přitom nemůže nijak navyšovat svůj produkční potenciál, a není tedy důvod daň dále zvyšovat.
Další navýšení daně z nemovitých věcí v dlouhodobém měřítku může přinést u některých subjektů také další negativní efekty. Mezi nimi by mohlo být například zintenzívnění zemědělské produkce, což je v rozporu se záměrem vlády podpořit udržitelnější způsoby zemědělského hospodaření. Výrazně to také zvýší riziko, že někteří menší vlastníci svou půdu raději prodají velkým podnikům, a dojde tak k další nežádoucí koncentraci základního výrobního prostředku, jímž je právě půda. ASZ ČR proto vládní představitele naléhavě žádá o omezení možnosti úpravy místním koeficientem u zemědělských pozemků, trvalých travních porostů a nevyužitelné ostatní plochy a dále u lesní půdy na základě výše uvedených argumentů. Vzhledem k výše shrnutým argumentům by bylo potřeba, aby nebylo možné daň navyšovat místním koeficientem nad základní úroveň (místní koeficient 1).
Mgr. Lukáš Senft, mediální oddělení ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Aktuální plochy chmelnic v České republice (30.04.2025)
- Do dozorčí rady zemědělského intervenčního fondu zvolili senátoři lidovce Bazalu (30.04.2025)
- Sedláci v krojích oslaví na Václavském náměstí 100 let Selské jízdy (30.04.2025)
- Práce v zemědělství se musí dělat srdcem, říká Jan Bretšnajdr (29.04.2025)
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě (29.04.2025)
- Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu? (28.04.2025)
- MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce (28.04.2025)
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)