Katarální horečka ovcí je v deseti nových chovech, celkem je v ČR 25 ohnisek
25.09.2024 | ceskenoviny.cz
Veterináři potvrdili katarální horečku ovcí v dalších deseti chovech, v Česku je aktuálně 25 ohnisek nákazy. Na farmách s novými ohnisky se nachází celkem přes 350 zvířat. Informace poskytla ČTK Státní veterinární správa (SVS). Na všech hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy. Zároveň zůstávají v platnosti aktualizovaná celostátní opatření.
Šest chovů, ve kterých veterináři v posledních dnech potvrdili onemocnění, je na území Ústeckého kraje, tři v Libereckém kraji a jeden chov se nachází v kraji Karlovarském. Nákazu potvrdili inspektoři v chovu se zhruba 50 kusy skotu v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku, dále ve dvou hospodářstvích s celkem asi 30 kusy skotu v Dolních Habarticích na Děčínsku. Ve stejném okrese, konkrétně na farmě devíti ovcí v Srbské Kamenici, se nachází čtvrté z nových ohnisek.
Nejnovější dvě ohniska v Ústeckém kraji jsou v Meziříčí na Chomutovsku, kde se nachází 60 kusů skotu, a ve vesnici Krásný Dvoreček na Chomutovsku, kde je přibližně 50 krav. Katarální horečku potvrdilo vyšetření také na farmě ve Frýdlantu v Libereckém kraji, chovatel tam má asi 50 zvířat.
Výskyt onemocnění potvrdili veterináři i na farmě s více než 30 ovcemi a krávami v Lučanech nad Nisou v Libereckém kraji, u chovatele z Oldřichova v Hájích na Liberecku, a poslední ohnisko se nachází v obci Velký Luh na Chebsku v Karlovarském kraji.
Onemocnění postihuje také kozy a skot, do Česka se vrátilo počátkem září po 15 letech. Není přenosné na člověka. Veterinární správa ale už dříve uvedla, že hrozí rozšíření do dalších chovů. Nákaza se šíří i v řadě dalších evropských zemí.
Státní veterinární správa minulý týden v reakci na vývoj nákazy rozšířila ochranné pásmo kolem ohnisek katarální horečky ovcí o 15.000 kilometrů čtverečních, aktuálně zabírá více než 33.000 kilometrů čtverečních. Nová ohniska ale zatím výměru ani aktuálně platná mimořádná opatření neovlivnila.
Katarální horečka ovcí je virové onemocnění domácích a divoce žijících přežvýkavců. U skotu se většinou nevyskytují klinické příznaky. Onemocnění přenáší krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Nákaza se projevuje horečkou, záněty a otoky v oblasti dutiny ústní, nozder, víček, uší, postiženy mohou být i paznehty. Zejména na sliznici dutiny ústní se objevuje krvácení a vředy. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve zdůraznil, že není nutné zvířata plošně utrácet.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Zemědělství
- Práce v zemědělství se musí dělat srdcem, říká Jan Bretšnajdr (29.04.2025)
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě (29.04.2025)
- Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu? (28.04.2025)
- MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce (28.04.2025)
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)