Digitalizace v ovocnářství v rámci projektu Horizon Europe CODECS
24.04.2024 | ČZU
Dne 23. listopadu 2023 se na Provozně ekonomické fakultě (PEF) České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) konal workshop se zástupci farmářů – ovocnářů, Ministerstva zemědělství, Ovocnářské unie České republiky, Ústavu zemědělské ekonomiky a informací – ÚZEI, Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy s.r.o. a dalšími. Setkání bylo pořádáno Katedrou informačních technologií PEF ČZU a CSITA, z.s. (Czech Society for Information Technologies in Agriculture) a proběhlo v rámci čtyřletého evropského projektu Horizont Evropa CODECS (Maximising the CO-benefits of agricultural Digitalisation through conducive digital ECoSystems).
CODECS si klade za cíl pokročit v udržitelné digitalizaci vývojem metod a nástrojů, které posílí naše společné chápání, hodnocení a předvídání přínosů a nákladů digitalizace farem. Iniciativy projektu podporují vznik digitálních ekosystémů, které maximalizují výhody digitalizace pro všechny. Součástí projektu je 21 tzv. Living Labs (pilotních oblastí s demonstračními farmami), které se nacházejí v 16 zemích a jednou z nich je právě Česká republika s modelovou farmou Bromil s.r.o., pěstitelem ovoce na 150 hektarech sadů. Zájemci po skončení workshopu tuto farmu navštívili.
Během workshopu byl diskutován současný stav digitalizace v oboru ovocnářství v ČR. Účastníci si vyměnili názory na největší překážky, ohrožení a příležitosti pro podporu produkce ovoce v ČR. V návaznosti na uskutečněný workshop proběhla v lednu 2024 návštěva farmy Lukrena a.s. za účelem zjištění využití dat z automatizovaného provozu. V průběhu roku proběhnou návazné rozhovory se zástupci farem na různých úrovních digitalizace za účelem zmapování procesu digitalizace a jejích ekonomických nákladů a přínosů. Zástupci institucí státní správy, kteří formují politiky ovlivňující digitalizaci zemědělství, se podílejí ve spolupráci s řešiteli projektu CODECS na mapování podmínek digitální transformace celého sektoru. Začátkem března 2024 proběhl rozhovor na téma digitalizace v zemědělství se zástupkyní Ministerstva zemědělství z Oddělení registrů a univerzitou v Cordobě, která v projektu vede práce týkající se doporučení pro tvorbu politik.
V návaznosti na diskuze během workshopu proběhlo dne 12. dubna 2024 snímkování dronem v ovocném sadu na farmě Bromil s.r.o. Snímky přispějí k hodnocení stavu sadu a zároveň budou využity pro tvorbu digitální prohlídky sadu včetně informací pro širší veřejnost – jednoho z výstupů projektu. Pro více informací o projektu navštivte: https://www.horizoncodecs.eu/.
Výsledky zjištění budou prezentovány na návazném workshopu na podzim 2024. Zájemci o problematiku digitalizace v ovocnářství a o účast na budoucích workshopech se mohou obrátit na motyckova@pef.czu.cz.
Další články v kategorii Zemědělství
- Svět čelí nedostatku kokosů. Špatná úroda žene ceny prudce vzhůru (02.05.2025)
- Na půdě kolem Černobylu by se opět daly pěstovat potraviny, naznačuje studie (02.05.2025)
- Řecký export oliv do USA je v ohrožení. Hledání nových trhů potrvá roky (02.05.2025)
- Příští německý ministr zemědělství trvá na mase ve školních jídelnách (02.05.2025)
- Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů (02.05.2025)
- Aktuální plochy chmelnic v České republice (30.04.2025)
- Do dozorčí rady zemědělského intervenčního fondu zvolili senátoři lidovce Bazalu (30.04.2025)
- Sedláci v krojích oslaví na Václavském náměstí 100 let Selské jízdy (30.04.2025)
- Práce v zemědělství se musí dělat srdcem, říká Jan Bretšnajdr (29.04.2025)
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)