ASZ ČR řešila společná témata s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů
05.10.2023 | ASZ
Předsednictvo Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) přivítalo na svém zářijovém zasedání zástupce Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů (ČMSZP), konkrétně předsedu svazu Františka Wintera, místopředsedu Kamila Surovíka a ředitelku kanceláře Karolínu Menclovou. Diskutovalo se především o přebujelé zemědělské byrokracii, kterou se i přes proklamace odpovědných politiků a vládního prohlášení prozatím nedaří nijak zásadně snižovat, ale i o společných tématech ASZ ČR a ČMSZP. Například o neustále se opakujícím tématu zastropování investičních dotací v PRV, o budoucím řešení národních dotací, o podpoře ekologického zemědělství, rodinných farem nebo o potřebě hlubších změn v mysliveckém zákonu.
„Snížíme byrokratickou zátěž zemědělců“ zní v aktuálním programovém prohlášení vlády. I napříč tomuto prohlášení se byrokracie nijak zásadně nesnižuje, ale naopak se stížnosti z řad zemědělské veřejnosti neustále hromadí – kupříkladu nefunkčnost nového systému AMS, nová nastavení erozních vrstev a precizní zemědělství, či například některá nelogická nastavení v rámci nové SZP (například předčasná seč kvetoucích úhorů). Na všechny tyto problémy ASZ ČR v poslední době velmi intenzivně upozorňuje, nicméně často chybí věcná řešení jak ze strany státní správy, tak ze strany vládní koalice, která by mohla zemědělce uspokojit. Zástupci ČMSZP na jednání také vyjádřili nespokojenost s administrativní zátěží pro zemědělské podnikatele.
ASZ ČR již od počátku nastavování podmínek zemědělských investičních dotací v rámci nové SZP 2023-2027 požaduje jejich smysluplné zastropování tak, aby se finanční prostředky dostaly k co nejširší a nejpestřejší škále zemědělských podniků – zejména pak mikro, malým a středním podnikům. Stejně tak i národní dotace, kam je nyní přislíbena alokace 2,5 mld. korun, by měly směřovat stejnému výčtu podniků a nikoli agroholdingům, které navíc v loňském roce zaznamenaly rekordní zisky. Podobný pohled má i ČMSZP. František Winter navíc doplnil, že aktuálně jsou nejvíce ohroženy střední podniky, které nejsou dostatečně podporovány a mnohé dotační výzvy nemohou kvůli nastaveným podmínkám čerpat. Jako velký problém uvedl předseda ČMSZP také plánované zvyšování daně z nemovitých věcí.
V neposlední řadě Předsednictvo Asociace se zástupci ČMSZP diskutovalo potřebu legislativního vymezení rodinných farem na bázi dobrovolnosti a nediskriminace. Vzhledem k faktu, že většina členů ČMSZP jsou v podstatě také rodinné farmy, je svaz pro otevření diskuse k případnému zákonu. Zástupci ASZ ČR a ČMSZP si potvrdili zájem nadále spolupracovat a prosazovat nejen výše uvedená společná témata a priority.
Anna Chládová, hlavní kancelář ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- František Talíř: Jsem rád, že se rodinná zemědělská hospodářství dostávají do české legislativy (12.05.2025)
- Veterináři letos dostanou na odměnách 6,625 mil. Kč, i za nasazení při slintavce (12.05.2025)
- Místo řepky se začínáme orientovat na pěstování sóji, říká Petr Foukal (12.05.2025)
- Vysaďte k rajčatům démut. Zlepší úrodu i chuť a odežene škůdce (11.05.2025)
- Kontrolní ústav: Hrabošů v dubnu na polích ubylo, ale ohrožení porostů trvá (09.05.2025)
- Produkce kolumbijského kakaa vzrostla o více než 100 procent (09.05.2025)
- Olomoucké semifinále soutěže Mladý zemědělec vyhrál Antonín Holík (09.05.2025)
- Slovenská vláda prodloužila kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem (07.05.2025)
- Bluetongue: podmínky pro přesuny z pásma KHO (07.05.2025)