ASZ ČR navrhuje uznávání praxe jako náhrady za zemědělské kurzy
21.11.2024 | ASZ
Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) se obrátila na minstra zemědělství Marka Výborného v otázce aktuálně projednávaných postupů pro posuzování zemědělské kvalifikace. Předseda Jaroslav Šebek ho v dopise vyzval, aby byla praxe uznávána jako náhrada za časově náročné a často zbytečné kurzy. Toto nastavení by totiž usnadnilo situaci především na rodinných farmách, kde se znalosti předávají z generace na generaci. Upozornil také na další problémy s uznáváním zemědělského vzdělání.
„To se týká zejména potomků zemědělských podnikatelů, kteří vyrůstají na farmě a zemědělství tak mají osvojené zcela přirozeně,“ píše Šebek v dopise. Připomněl, že tito mladí lidé často volí pro své vzdělávání obory, které jim mohou být v zemědělském podnikání větším přínosem než studium zemědělství, které znají velmi dobře z praxe. Nemají tak možnost získat formální uznání zemědělské kvalifikace a jsou nuceni navštěvovat kurz, který pro ně velmi často nemá žádný přínos.
ASZ ČR v dopise navrhla konkrétní podmínky uznávání kvalifikace, které platí například v sousedním Německu. Nárok na ni by tak měl kdokoliv, kdo může prokázat minimálně dvouletou praxi v rozsahu 15 hodin týdně. Navrhla rovněž tři varianty doložení této praxe. Získat by ji tak mohl člen rodinného podniku s povinným zdravotním pojištěním, akcionář zemědělského podniku se smlouvou nebo zaměstnanec s pracovní smlouvou s pravidelnou pracovní dobou.
Šebek také upozornil, že začínající zemědělci často narážejí na to, že jim není uznáno absolvování zemědělského nebo příbuzného oboru, protože daný obor byl mezitím přejmenován a není veden v relevantním seznamu. Žadatel o uznávání kvalifikace pak musí složitě dokládat obsah vystudovaného oboru, navíc s nejistým výsledkem.
Podobně také dochází k problémům s uznáváním dalších příbuzných oborů. Příkladem je například bakalářský program Ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Ten na seznamu chybí i navzdory tomu, že je svou náplní téměř totožný s programem Ochrana krajiny a využívání přírodních zdrojů na České zemědělské univerzitě (ČZU), který uznáván je. Obor navíc z velké části dokonce vyučují pedagogové ČZU.
Dopis zmiňuje také složité, zdlouhavé a finančně nákladné uznávání diplomů ze studia v zahraničí. Tento proces je v praxi nevyhovující. „Členové ASZ ČR se setkávají i s absurdními případy, kdy jim jako jednodušší a rychlejší řešení bylo doporučeno absolvovat 300hodinový vzdělávací kurz,“ zmiňuje Šebek v dopise.
David Krkoška, mediální oddělení ASZ ČR
Další články v kategorii Zemědělství
- Práce v zemědělství se musí dělat srdcem, říká Jan Bretšnajdr (29.04.2025)
- Kontroly na hranicích s Rakouskem skončily (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Školáci získávají ve výzkumném ústavu vztah k přírodě (29.04.2025)
- Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu? (28.04.2025)
- MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce (28.04.2025)
- Češi loni zvýšili útraty za květiny o 1,8 mld. Kč na rekordních 18,137 mld. Kč (28.04.2025)
- Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství (28.04.2025)
- Mladý zemědělec: Vítězové budou mít vyšší šanci na studium v Opavě (28.04.2025)
- Výzkum z českých laboratoří dobývá svět: Patří mezi nejlepší na světě (27.04.2025)