Zpracovatelé dluží včelařům za med milióny
19.01.2000 | Právo
Právo 19.1.2000
Zpracovatelé dluží vcelarum za med milióny
Stanislav Ptácník
Jeden z nejvetších tuzemských výkupcu a zpracovatelu medu, akciová spolecnost Vcela Predboj u Prahy dluží vcelarum od lonska milióny korun za odebraný, avšak nezaplacený med. Ve smluvách s výkupci se pritom firma zavázala zaplatit za med s odkladem ctyr ci osmi mesícu.
U ctyrmesícních smluv je Vcela už tretí mesíc v prodlení. Výkupci z okresu platby pro vcelare opakovane a bezvýsledne urgují. Drobní vcelari, kterých je mezi dodavateli Vcely nejvíce, jsou tímto postupem rozzezleni, mnozí uvažují o ukoncení spolupráce. Oldrich Šesták z Kralup nad Vltavou, vcelarící už 34 let, má ve Vcele pohledávku 4620 korun. Eva Ehrenbergrová z Banína se pozastavuje nad tím, že vcelar dostane za kilo medu 34 korun, pricemž cena 1 kg medu v obchodech prevyšuje 100 korun. To jsou náklady na svoz a zpracování tak vysoké? - ptá se.
Platby se opoždují
Tento stav je podle vyjádrení reditele Vcely Predboj Václava Švamberka zpusoben soubehem nekolika prícin. "Snuška medu se soustredila loni do krátkého jarního období, prevážne do kvetna. Zatímco produkce svetlých kvetových medu byla trikrát vyšší než v jiných letech, tmavého lesního medu bylo nejméne za poslední desetiletí. Tento nepomer prinesl velké potíže s odbytem," uvedl Švamberk.
Ke skluzum plateb dochází podle reditele i proto, že Vcela, jejíž majoritním vlastníkem je Ceský svaz vcelaru (CSV), se snaží pomáhat vcelarum i pokud jde o výši cen. "Ješte zacátkem kvetna jsme platili za med 40 korun, na zacátku sezóny 36 korun. Tržní ceny ve svete se pohybují pod 30 korunami," zduraznil Švamberk. I nyní za kilo medu platí Vcela 32 až 34 korun, tedy více než jiní výkupci. "Zájemcum také nabízíme, že jim med za výhodné ceny pouze zpracujeme. Vcelar sám nic platit nemusí. Dodá napríklad 35 kg medu v konvi. Jako protihodnotu si odveze 46 pulkilogramových sklenic, címž jsme vyrovnáni," vysvetlil Právu Švamberk.
"Nejvetší problém vidím v tom, že Vcele chybí provozní kapitál k profinancování zásob. Muže tak platby vcelarum uvolnovat až po prodeji medu na domácí trh ci na export. Je to zacarovaný kruh," rekl Právu tajemník CSV Miloslav Peroutka. "Bud to naši clenové pochopí a ješte urcitý cas pockají, anebo se ceny medu zhroutí, což by zase vedlo k úbytku vcelaru i vcelstev," dodal Peroutka. Pocty vcelstev v CR se po prudkém poklesu ze zacátku 90. let v posledních dvou letech zvýšily z 510 na 560 tisíc.
Hledá se partner
Aby se stejná situace do budoucna neopakovala, hledá Vcela silného partnera, který by posílil její kapitál a zachoval predmet cinnosti. Další možnou cestou pro vcelare je vybudování odbytového centra obdobne, jako je tomu v rade zemí Evropské unie. To by pro vcelare zajištovalo odbyt a slušné ceny. Chovatelé vcel by meli za povinnost prodávat med prednostne nebo i výlucne pres toto centrum.
Nejjednodušší cestou, jak se dostat z potíží s odbytem, by bylo zvýšení spotreby medu. Ta u nás ciní pouze asi 0,5 kg na obyvatele a rok, zatímco treba ve Švýcarsku je trikrát vetší. Pak by bylo možné omezit cenove nepríliš výhodný vývoz do Nemecka. Predboj proto rozširuje svuj sortiment, mj. o med v tubách ci Ceský med, zpracovávaný zvlášt šetrne a v nejvyšší kvalite. Stále vetší oblibu si získává i nekolik druhu medoviny.
V posledních mesících se firme darí úspešne pronikat i do obchodních retezcu. Ty však tlací obchodní marže na minimum a platí v dlouhých lhutách.
"Nezrídka jsme nuceni kalkulovat s minimálním ziskem, leckdy prechodne i se ztrátou. Naše prodejní ceny za 0,5 kg balení se pritom pohybují od 28 do 33 korun," rekl reditel. Jak Švamberk dodal, podnik udelá vše pro to, aby dluhy vuci vcelarum do zacátku nové sezóny vyrovnal.
Další články v kategorii Venkov
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)