Zemědělci se ohrazují proti krácení dotací
07.01.2009 | Euro
Podle Svazu marginálních oblastí celkem dvou miliard korun dosáhne částka, kterou Česká republika neproplatí svým farmářům zapojeným do Programu rozvoje venkova za nasmlouvanou a odvedenou práci v letech 2007-2009. Podle svazu tak stát každoročně v tomto období připravuje farmáře o zhruba desetinu příjmů a nedorovnaná újma tak dosáhne letos již 29 procent.
Vyplývá to z kurzu 26,825 korun za euro, který byl v úterý zveřejněn v úředním věstníku EU a který ministerstvo zemědělství využije pro přepočet podpor českých farmářů na tento rok.
Problém přitom podle svazu spočívá v tom, že náklady českých farmářů byly nejprve vyčísleny v korunách, následně je ministerstvem tato částka převedena na eura za užití starého vysokého kurzu 29,784 koruny za euro a poté zpět převedena na koruny, už ale v nevýhodném aktuálním kurzu. Výsledkem je nižší korunová částka, která neodpovídá vynaloženým nákladům.
„Svaz proto vyzývá ministerstvo zemědělství k řešení této situace. Neplnění závazků ze strany státu totiž snižuje konkurenceschopnost českých farmářů, kteří kromě produkce potravin musí plnit i závazky vůči životnímu prostředí. Zatímco za svoji produkci dostanou zaplaceno, za péči o životní prostředí stát platí jen částečně. Požadavek řešení této problematiky nedeformuje trh, ale je v souladu s liberálními principy zajistit náležité platby za péči o veřejné statky, životní prostředí,“ říká Lída Šimáčková ze svazu.
Nařízení Rady Evropské unie podle svazu ukládá členským státům povinnost proplácet farmářům odvedenou práci ve výši nákladů, respektive újmy. A stejně jako má farmář povinnost splnit své závazky beze zbytku, má i stát povinnost proplatit sto procent sazeb. Tyto platby jsou tedy nárokové, samozřejmě při splnění podmínek ze strany zemědělců, což je několikanásobně kontrolováno.
„Ceny za práci v Programu rozvoje venkova však již delší dobu neodpovídají reálným nákladům, a to především proto, že byly vypočtené na několik let dopředu a kromě měnového kurzu jsou snižovány i vlivem rostoucí inflace. Většina propočtů totiž vychází z let 2001-2004 a nerespektuje všeobecný růst nákladů, kdy jen například u mezd došlo za tuto dobu k nárůstu o více než polovinu. Z toho vyplývá, že jen těžko lze najít v českém zemědělství oblast, která by byla obdobně špatně placena,“ doplňuje Šimáčková.
Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí Česka zabývající se převážně živočišnou výrobou. Členy svazu či jeho členských organizací je více než 950 zemědělských farem.
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)