Zemědělci se bojí, že podhorské okresy po snížení dotací zarosto
21.01.2000 | Zemské noviny
ZN (Agroweb) 21.1.2000
Zemědělci se bojí, že podhorské okresy po snížení dotací zarostou plevelem
Zemědělci se obávají, že přibudou další zemědělské plochy, na nichž poroste jen plevel. Dotace na úpravu krajiny budou totiž letos na Jablonecku a Liberecku nižší než loni. místo loňských 65 milionů korun dotací na úpravu krajiny dostanou letos zemědělci na Jablonecku a Liberecku téměř o 11 milionů korun méně.
Proti roku 1998 jim budou dotace na úpravu krajiny kráceny o 21 milionů korun. Podle ředitele liberecké okresní agrární komory Vítězslava Kverky tak zřejmě přibudou další plochy zemědělské půdy, na kterých poroste jen plevel. Za nižší dotace mohou podle Kverky rok od roku tvrdší kritéria pro jejich přidělení. "Dotaci nyní dostane zemědělec, který splní limit tři krávy na jeden hektar půdy. Asi osm procent drobných zemědělců ztratí letos na dotaci nárok. To je může zlikvidovat. Podhorská krajina pak zůstane bez údržby, zvýší se nezaměstnanost a nastane celkový úpadek životního prostředí," řekl Kverka. Aby se Jablonecko a Liberecko dostaly na požadované číslo, musel by se tam stav dobytka zdvojnásobit. Na nákup dobytka však drobní zemědělci většinou peníze nemají a mohou stav skotu zvyšovat jen z vlastního chovu. Vzhledem k reprodukční době jsou menší chovatelé schopni splnit limit až v roce 2003.
Bez dotací to ale podle Kverky nedokáží. Okresní agrární komora proto požádala ministerstvo zemědělství, aby podmínky zmírnilo a do roku 2003 poskytovalo drobným zemědělcům alespoň část dotace podle počtu krav, které chovají. Ministerstvo však tuto žádost zamítlo. "Pokud ztratím nárok na dotaci, nevím, jak přežiji. Loni jsem prodal tři krávy, protože mlékárna odmítla v březnu pro naše mléko jezdit. Nechal jsem si jich pět, mléko prodávám sousedům a krmím jím prasata. Měsíční ztráty odhaduji na 15 tisíc korun. Postupně přecházím na masné plemeno. Od prvního připuštění s čistě masným býkem bude trvat změna chovu tři až čtyři roky. Až se mi to podaří, může stát už zase upřednostňovat produkci mléka," řekl soukromý zemědělec z Horské Kamenice na Jablonecku Luboš Sochor.
Dana Nosková ze zemědělské farmy ve Smržovce připomíná, že pro chov masného plemene jsou stanoveny určité podmínky. "Když ale napadne na horách brzy sníh, nesplníme předepsanou dobu pastvy. Pak nám může někdo oznámit, že ztrácíme nárok na dotaci," řekla Nosková. Podle Vítězslava Kverky chybí stabilní státní zemědělská politika. "Podmínky se mění každý rok. Jednou se podporuje mléčné, pak masné plemeno. Jako by šlo škrtem ministerské tužky přesvědčit krávy, čemu mají sloužit," prohlásil Kverka. Dodal, že na Jablonecku a Liberecku leží ladem 15 tisíc hektarů zemědělské půdy. To představuje 300 tisíc tun nevyužité zelené hmoty. Z neudržovaných ploch se plevel rozšiřuje na obdělávaná pole a vlastníci, kteří se o půdu starají, potřebují více úsilí i peněz. "Dotace se jim ale krátí. Jsou jako v začarovaném kruhu," konstatoval Kverka.
Další články v kategorii Venkov
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)