Zemědělci budou možná opět demonstrovat kvůli mléku

Zemědělci možná budou v blízké budoucnosti znovu demonstrovat kvůli problémům chovatelů mléčného skotu. Zhruba polovina oblastních Agrárních komor a chovatelských organizací je totiž zastáncem okamžitých protestů, druhá polovina chce počkat na jmenování nové vlády a zkusit o svých požadavcích vyjednávat. ČTK to dnes řekl prezident komory Jan Veleba s tím, že podle jeho názoru zřejmě nakonec převáží zastánci protestu. Podle ministerstva zemědělství již zásahy do trhu s mlékem dosáhly stropu svých možností.

Rozsah ani forma případného protestu nejsou zatím známy, definitivní rozhodnutí by mělo podle Veleby padnout tento týden. "Moje osobní pozice je, že čekat není na co a že se ničeho nedočkáme," řekl dnes ČTK Veleba. Zopakoval, že ministerstvo zemědělství s farmáři od jejich březnové demonstrace nejedná, ani se problémy chovatelů nesnaží dále řešit. Ministr zemědělství Petr Gandalovič podle něj navíc neinicioval jednání o mléku na Radě ministrů, která zasedala koncem března v rámci českého předsednictví Evropské unie.

"Pan ministr Gandalovič program mléko nedal do žádných z bodů jednání," řekl Veleba. Dodal, že ministra k tomu přitom mimo jiné vyzvali vedoucí představitelé Sdružení profesních zemědělských organizací v EU (COPA) a Generální konfederace zemědělských kooperací v EU (COGECA), organizací zastřešujících nevládní zemědělské organizace 27 zemí EU.

"Jejich námitky zásadně nepřijímáme a pokládáme je za nefér. Situace v sektoru mléka se na březnovém zasedání Rady samozřejmě projednávala," vyjádřil se k tvrzení AK mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. "Posledním krokem ze strany EU je navýšení intervencí na máslo," připomněl Vorlíček nedávný krok Evropské komise, která zhruba o 20 procent navýšila kvótu pro intervenční nákupy másla.

Ty spolu s nákupy sušeného odstředěného mléka za stanovené ceny mají od začátku března ulehčit stagnujícímu mléčnému trhu. Od ledna jsou z unijních peněz také dotovány vývozy mléka a mléčných výrobků do třetích zemí. Zásahy do trhu podle Vorlíčka již dosáhly stropu svých možností a zlepšení situace lze dosáhnout pouze stimulací poptávky.

Ministerstvo zemědělství před nedávnem oznámilo také několik dalších opatření, která by měla postiženému oboru pomoci. Chovatelé, jejichž zvířata mají nadstandardní životní podmínky, například mají mít možnost čerpat zhruba 80 milionů korun ve speciálním programu. Od roku 2010 by také měla podpora na dojnici v ČR vzrůst zhruba o 1000 korun proti současnému stavu. Podle agrárníků jsou tato opatření nedostatečná a pomalá. Požadují mimořádnou dotaci ve výši 300 eur (nyní zhruba 8000 korun) na dojnici. Rozhodnutí o tomto kroku chtějí do 15. dubna.

V polovině března demonstrovalo v pražských ulicích zhruba 8000 zemědělců z několika evropských zemí proti nerovným podmínkám dotační politiky EU a také kvůli nízkým výkupním cenám mléka. Ty panují již několik měsíců a nepokrývají ani výrobní náklady chovatelů, kteří upozorňují, že z tohoto důvodu hrozí likvidace stád.

Situace na trhu s mlékem se mírně zlepšila na jihu Čech, když největší tuzemská mlékárna, českobudějovická Madeta, v minulém týdnu oznámila růst výkupních cen od dodavatelů. Mírné zlepšení situace tehdy potvrdil také místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška. "Začíná být zájem o mléko, začíná se i ze strany dalších našich odběratelů zvyšovat cena za syrové kravské mléko," uvedl.

Přesto podle zemědělců zůstává výkupní cena hluboko pod jejich výrobními náklady. Ostatní ČTK oslovené mlékárny se změnou cen zatím vyčkávají, nebo nechtěly situaci komentovat.

Autor: ČTK

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info