Združovací potenciál sídelných spoločenstiev vidieckeho typu

Združovací potenciál sídelných spoločenstiev vidieckeho typu

Rural communities sources of turning into associations and unions

Autor: Danuša Moravčíková

Abstrakt v češtině:

Sociálne a regionálne aspekty procesu globalizácie, ako aj transformácia slovenskej spoločnosti sú sprevádzané množstvom štrukturálnych zmien prejavujúcich sa na rôznych úrovniach jej socio-priestorovej organizácie. Mikrosociálne útvary - konkrétne sídelné spoločenstvá vidieckeho typu majú rozličnú adaptabilitu voči rozvojovým trendom, ktorá závisí od mnohých faktorov.Jednou z dimenzií, ktorá umožňuje posudzovať jednotlivca ako aktéra občianskeho života vo vidieckom spoločenstve je združovací potenciál. Vyjadruje schopnosť obyvateľov určitého sídla združovať sa do rôznych asociácií politického alebo nepolitického charakteru za účelom uspokojenia vlastných potrieb, schopnosť utvárať a rozvíjať činnosť napr. občianskych združení a spolkov verejného, charitatívneho či záujmového poslania.

V tomto príspevku je prezentovaný združovací potenciál obyvateľstva sídelných spoločenstiev vidieckeho typu v okrese Nitra (výsledky výskumu Sociálne súvislosti procesu transformácie vo vidieckych obciach nitrianskeho regiónu) na základe charakteristiky štruktúry združení, spolkov a iniciatív v jednotlivých veľkostných kategóriách obcí.

Abstrakt v angličtině:

Social and regional aspects of globalisation process and also transformation of slovak society are accompanied with a lot of structural changes manifested at different levels of its socio-spatial organisation. Microsocial formations - concrete rural communities have different adaptability to development trends which depends on big number of factors. One of citizen`s activities is the ability to turn into political or non-political associations to satisfy own needs, the ability to create and make activity of civic associations and unions which orientation is public, charitative or concerned.

This paper presents the contemporary situation in turning into associations of rural inhabitants from the Nitra district based on structural characteristics of associations, unions and initiatives in three greatness categories of villages.

Klíčová slova:

vidiecke spoločenstvo, spolkové združovanie, politické združovanie, vidiecke inštitúcie, štrukturálna zmena, rozvoj vidieka

Keywords:

rural community, citizen`s associations, unions, political associations, rural institutions, structural change, rural development

Úvod:

Všetky sídelné spoločenstvá predstavujúce mikroúroveň socio-priestorovej organizácie konkrétnej spoločnosti sa vyznačujú systémovo prepojenými priestorovými a sociálnymi rysmi, formujúcimi sa v určitom období vývoja globálnej spoločnosti, ktoré so sebou prináša množstvo procesov a zmien.

Aktívny prístup k riešeniu problémov vidieckych sídelných spoločenstiev je podmienený existenciou určitých potenciálov predstavujúcich vlastne zdroje rozvojových možností jednotlivých vidieckych obcí. Za také možno považovať potenciály v oblasti prírodnej (napr. ekologický potenciál), ľudskej (napr. demografický a vzdelanostný potenciál, etnické a konfesionálne zloženie obyvateľstva, jeho autochtónnosť, samoregulačný potenciál a pod.), resp. potenciály vyskytujúce sa v základných subsystémoch organických sociálnych celkov, ktorými sú aj vidiecke spoločenstvá - v ekonomickej, politickej, sociálnej a kultúrnej oblasti, ale tiež v neformalizovaných prejavoch, procesoch a väzbách súvisiacich so životom komunity či priamo vidieckych rodín.

Sídelné a sídelnotvorné činnosti ľudí, ich vzájomné prepojenia s prírodou, s umelými komponentami sídla či medzi sebou navzájom sú teda formou uspokojovania špecifických potrieb a záujmov obyvateľov vidieckych obcí a zároveň sú zdrojom relatívnej samoregulácie lokálneho sociálneho organizmu.

Identifikácii rozvojových potenciálov obcí mnohokrát napomáha neformálne formulovanie problémov občanmi a hľadanie ich riešení. Na ozajstné riešenie problémov teda obce potrebujú nielen zdroje (finančné, duchovné - napr. miestne tradície a zručnosti), ale aj iniciatívu svojich obyvateľov.

Združovanie sa obyvateľov vidieckych sídelných spoločenstiev je spôsobom ako uspokojiť potrebu, ktorá vyvstane pre väčší počet ľudí daného spoločenstva. Na základe toho sa človek stáva okrem prirodzených zoskupení aj členom rôznych zoskupení politického alebo nepolitického charakteru, do ktorých vstupuje vlastným pričinením, čiže prejavením vlastnej vôle stať sa ich členom. Pluralita združení a spolkov, ktoré pôsobia v prostredí vidieckych obcí na Slovensku, v súčasnosti pomaly vzrastá. Niektoré nadväzujú na svoju tradičnú podobu, iné sú “novinkami“ na scéne verejného vidieckeho života, ďalšie legalizujú svoju činnosť a pod. Jednou z ich dôležitých funkcií je upozorňovať a čiastočne vykrývať problémové oblasti života vidieckeho spoločenstva. To znamená, že sa účelovo orientujú len na uspokojovanie konkrétneho druhu ľudských potrieb a ich členovia v rámci skupinových činností realizujú podobné záujmy.

Združovanie obyvateľov vidieckych sídelných spoločenstiev možno teda považovať za súčasťrozvojového potenciálu vidieckych obcí, čo umožňuje na základe identifikácie početnosti a štruktúry rôznych združení, spolkov a iniciatív odhadnúť mieru adaptability lokálneho spoločenstva na procesy rozvoja a transformácie celej spoločnosti.

Cíle a metody:

Uvedená problematika je súčasťou trojročného výskumného projektu ukončeného v januári 2000 Problémy vidieckeho rozvoja na Slovensku, súčasťou ktorého bolo i monitorovanie sociálnych súvislostí transformačného procesu vo vidieckych obciach okresu Nitra rozčlenených do troch veľkostných kategórií (malé obce do 499 obyvateľov, stredné obce od 500 do 2000 obyvateľov, veľké obce nad 2000 obyvateľov), vzhľadom ku ktorým sa vyhodnocovali empirické údaje.

Vo výskume boli použité techniky zberu informácií anketa a dotazník, ako aj analýza dokumentov. Pri vyhodnocovaní výsledkov celého výskumu sa použili typologická, štatistická, porovnávacia metóda a okrem toho všeobecné filozofické metódy dedukcie, abstrakcie, analýzy, syntézy a pod.

Parciálnym cieľom výskumu bola tiež analýza inštitúcií (hospodárskych, politických, kultúrno-výchovných, sociálnych a náboženských) existujúcich vo sfére súčasného vidieckeho života v nitrianskom regióne.

Cieľom tohto príspevku je charakterizovať jednotlivé druhy v tej skupine vidieckych inštitúcií, ktoré možno v zmysle úvodných viet považovať za rozmer združovacieho potenciálu vidieckych spoločenstiev - t.j. spolkové a politické združovanie obyvateľov sledovaných vidieckych obcí v okrese Nitra.

Výsledky:

Na základe výskumu v obciach nitrianskeho regiónu je možné vo vidieckych lokálnych spoločenstvách vymedziť nasledovné typy združení, spolkov a iniciatív:

Tradičné vidiecke spolky a združenia

V sledovaných obciach, ktorých bolo 34 (8 malých, 21 stredných a 5 veľkých obcí) sa za združenia takéhoto charakteru považujú spolky poľovníkov, požiarnikov a rybárov. Z celkového počtu sa 42,3 % vyskytuje v malých, 53,9 % v stredných a 3,8 % vo veľkých obciach. V priemere na jednu obec sa ich najviac nachádza v skupine stredných obcí.

Združenia záujmového a športového charakteru

Tento druh združení spolkového charakteru sleduje z pohľadu členstva predovšetkým služby svojim členom. Zaraďujú sa k nim napríklad záhradkári, telovýchovné jednoty, spevácke zbory, miestne hudobné skupiny, skauti, šachisti, chovatelia poštových holubov a pod. V sledovaných malých obciach nitrianskeho regiónu ich výskyt nebol v čase výskumu zaznamenaný. V stredne veľkých obciach sa z celkového počtu identifikovaných nachádzalo 72,2 % a vo veľkých obciach 27,8 %. V prepočte priemerného výskytu ich činnosť však prevláda vo veľkých obciach, kde pripadajú 2 takéto spolky na jednu sledovanú obec.

Zoskupenia podporujúce tradície a národnú kultúru

K nim možno zaradiť tie združenia spolkového typu, ktoré podporujú na lokálnej úrovni rozvoj národného života, úctu k histórii a dejinám vlastného národa, ako napr. miestne odbory Matice slovenskej a Csemadoku. Ďalej k nim patria aj tie zoskupenia, ktoré sa orientujú na rozvíjanie a udržiavanie miestnych tradícií - folklórne skupiny a súbory, ochotnícke divadlá, dychovky, atď. V malých obciach nevykazujú činnosť, v stredných aj veľkých obciach počtom prevládajú folklórne telesá a dychovky, až za nimi nasledujú pobočky MS a Csemadoku.

Charitatívne a humanitne zamerané iniciatívy

Vyskytujú sa vo všetkých veľkostných skupinách, najviac ich priemerne pripadá na veľké obce, kde prevládajú kluby dôchodcov (3), potom nasledujú pobočky Slovenského zväzu telesne postihnutých (2) a 1 cirkevný spolok. V stredných obciach pôsobí hlavne ČK a cirkevné spolky, v malých obciach cirkevné spolky. Okrem spomenutých združení sa službe iným na lokálnej úrovni venujú aj miestne odbory Zväzu žien.

Iné typy zoskupení patriacich do kategórie nepolitického združovania sa v sledovaných obciach nachádzajú len príležitostne a ich činnosť sa zrejme zintenzívni v budúcnosti. Sú to napr. dozorné výbory spotrebného družstva Jednota či Občianske fórum a rozvojové iniciatívy existujúce v strednej skupine vidieckych obcí okresu Nitra.

Politické združovanie

Najúspešnejšími politickými stranami celkove v okrese Nitra boli po komunálnych voľbách v roku 1994 HZDS - -DH - SDĽ, vo voľbách v roku 1998 tiež zvíťazilo HZDS. V sledovaných obciach do 499 obyvateľov mali podľa výskumu z obdobia september-október 1999 zastúpenie len 3 politické strany. Najväčšie zastúpenie vykazuje HZDS, za ním nasleduje KDH a DS. V strednej veľkostnej kategórii je rozloženie politických strán v sledovaných obciach podľa ich percentuálneho zastúpenia v poradí HZDS - KDH, SNS, SDĽ - SMK - DS, KSS - MKDH, ZRS, SOP, SDSS, SZ. V 28,6 % sledovaných obcí, ktoré predstavujú etnicky zmiešané prostredia, má zastúpenie SMK. Vo všetkých sledovaných obciach nad 2000 obyvateľov má miestne zastúpenie SDĽ. Lokálne politické spektrum je v 80 % týchto obcí ďalej tvorené HZDS a SNS, KDH pôsobí v 40 % obcí, v 2 obciach pracuje Klub KDH.

Diskuse:

V lokálnych spoločenstvách súčasného slovenského vidieka možno na základe interpretovaných výsledkov identifikovať dva typy zoskupení, ktorých členmi sa stávajú občania určitého sídla na základe vlastného rozhodnutia, za účelom dosiahnutia či dosahovania určitých cieľov.

Prvú skupinu tvoria združenia, spolky a iniciatívy apolitického, resp. občianskeho zamerania, v ktorých členovia realizujú činnosti súvisiace s uspokojovaním skupinových potrieb a podobných záujmov, ktoré im umožňujú aktívne participovať v neverejnej oblasti života obce, alebo sa v ich fungovaní a činnosti odráža hodnotový rebríček lokálneho spoločenstva. Spolkové združovanie a spolková činnosť vidiečanov je pritom považovaná za tradičný jav v prostredí vidieckych obcí na Slovensku a je jedným z druhov kooperácie v dedinskom spoločenstve. Členstvo v hospodárskych či záujmových spolkoch obsahovalo a obsahuje organizovanie i vykonávanie spolkových prác, v ktorých sú zohľadnené potreby a životné podmienky obyvateľov obcí. V budúcom období zvyšujúcej sa samoorganizácie života vidieckych obcí sa predpokladá aj návrat ku hospodárskym zoskupeniam typickým pre predvojnové obdobie, akými boli napr. spotrebné, úverové a poľnohospodárske družstvá.

V malých obciach nitrianskeho regiónu bola v období realizácie výskumu zaznamenaná existencia a činnosť združení spolkového charakteru patriacich do skupiny tradičných a charitatívno-humanitných. Ďalšie typy sa v tejto veľkostnej kategórii neobjavili, čo zrejme vyplýva z marginálnej pozície malých obcí vo viacerých oblastiach možného rozvojového potenciálu.

Stredné obce disponujú všetkými typmi spolkového združovania. Priemerne najviac na jednu obec pripadá športovo-záujmových združení, za nimi nasledujú tradičné a charitatívno-humanitné spolky a potom združenia podporujúce tradície a kultúru. Sledované stredné obce sa z hľadiska porovnania združovacích potenciálov vyrovnávajú veľkým obciam.

Vo veľkých obciach je poradie výskytu rôznych typov spolkového združovania nasledovné -športovo-záujmové združenia, spolky podporujúce tradície a kultúru, ďalej charitatívno-humanitné a nakoniec tradičné spolky. Ich štruktúra a poradie čiastočne vypovedá o urbanizácii života veľkých obcí v zmysle prijímania mestských vzorov a mestského spôsobu života.

Druhý spôsob združovania predstavuje združovanie na politickom princípe. Za predstaviteľov takýchto zoskupení sa považujú politické strany pôsobiace v miestnom spoločenstve, účasť v ktorých predstavuje vstupovanie ich členov do verejného života vidieckych lokalít.

Spektrum politických strán existujúcich v sledovaných lokálnych spoločenstvách vidieka je prirodzene najpestrejšie v stredných a veľkých sledovaných obciach okresu Nitra. Keďže snahou týchto zoskupení je získať v obci určitý podiel na moci, ich štruktúra je odrazom regionálnej úspešnosti jednotlivých politických subjektov a čiastočne tiež hodnotovej orientácie občanov pri správe a riešení lokálnych verejných záležitostí.

Literatura:

· Sociálne súvislosti procesu transformácie vo vidieckych obciach nitrianskeho regiónu, Záverečná správa, KSV FEM SPU, Nitra 2000.

· Moravčíková, D.: Štruktúra inštitúcií vo vidieckych obciach okresu Nitra. In: Zborník vedeckých prác Trendy v poľnohospodárskej ekonomike a manažmente, Nitra 2000.

· Slosiarik, M.: Občiansky potenciál ako diferencujúci faktor rozvoja sídla. In: Sociológia 32, 2000, č.2.

· Škovierová, Z.: Kooperácia v dedinskom spoločenstve. In: Slovenský národopis 41, 1993, č.3.

· Blažek, B.: Venkov, města, média, Praha 1998.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info