Zahrádkáři: Hodně slivovice, málo calvadosu
08.10.2009 | Denik.cz
Sezóna pálení ovoce je v plném proudu, palírny nestíhají.
S pěstiteli ovoce v Praze a okolí si letos pohrálo počasí. Mnoho druhů ovoce dozrálo až o měsíc dříve, než je obvyklé. Jiné druhy, jako například jablka, se zase neurodily skoro vůbec.
Reagovat na to musí i pěstitelské pálenice, kde si zahrádkáři i větší pěstitelé pálí destiláty. Ty jedou na plné obrátky již od července, nápor na ně vrcholí právě nyní.
„V okolí Prahy se letos urodilo obrovské množství švestek, takže stíháme opravdu jen těžko. Lidi s vlastním kvasem objednáváme až na březen. U švestek to nevadí, mají kvas nejodolnější. Hruškový kvas by do té doby zoctovatěl,“ říká provozní známé pěstitelské pálenice v Radlíku u Jílového u Prahy Kamil Kutina.
Jablek je jen třetina
Na druhou stranu se letos neurodila jablka, která obvykle v okolí Prahy dominují. „Letošní úrodu odhaduji na pouhou třetinu té normální,“ říká Jiří Balog, zahrádkář z Oleška. Calvadosu, který se z jablek pálí, tak bude letos málo, stejně jako moštu. „Kvůli extrémně malé úrodě jablek neprodáváme jablečný mošt k přímé spotřebě. Všechno co máme, vypálíme,“ pokračuje Kutina.
Pálení ovoce, které má tradici především na jižní Moravě, si oblíbilo již velké množství Pražanů a pěstitelů ovoce v okolí metropole. A další rychle přibývají.
Místo kompostu pálenka
„Na zahradě mám několik jabloní, hrušní, višní a švestek. Ovoce je většinou tolik, že ho nestačíme jinak zpracovat. Dříve jsem to už ani netrhal a spadané ovoce vozil na kompost. Známý mi ale poradil a nyní si nechávám každý rok pálit asi dvacet litrů slivovice, jablečného calvadosu i hruškovice,“ vypráví Karel Dresl z Hlásné Třebaně.
To, že je u nás domácí výroba pálenky velmi oblíbená, dokazuje i to, že za ni vybral stát jenom na spotřební dani v loňském roce více než 340 milionů korun.
Jak je to s daní z páleného ovoce?
Veškerá produkce lihu je zatížena poměrně vysokou spotřební daní, která činí v současné době 265 Kč na 1 litr vyrobeného 100% lihu, to znamená 132,50 Kč z litru 50% pálenky. Pokud si však za určitých podmínek nechá pěstitel vypálit ovocný kvas v pěstitelské pálenici, odvede daň poloviční.
Odváděná daň je samozřejmě započtena v ceně za pálení a finančnímu úřadu ji platí pálenice.
Toto zvýhodnění je omezeno produkcí 60 litrů pálenky na domácnost ročně, služba je určena jen pro fyzické osoby, kvasy lze připravovat pouze z čistého ovoce bez přídavku cukru a výsledný destilát se nesmí prodávat.
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)