Válka ničí zemědělství Kosova a ohrožuje ekonomiku regionu
21.05.1999 | Právo
Právo 21.5.1999
Válka nicí zemedelství Kosova a ohrožuje ekonomiku regionu
Krize v jugoslávské provincii Kosovo nicí zemedelskou a potravinárskou výrobu. Nastává alarmující pokles dostupných zásob základních potravin a sadby pro budoucí sezónu, informuje Svetová organizace pro zemedelství (FAO). Pred následky války na celoevropský hospodárský vývoj varuje i Organizace pro hospodárskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Ze zprávy expertu FAO vyplývá, že konflikt, vedoucí k vylidnení celého regionu, se odráží ve zplanení neobdelávaných zemedelských ploch a vybíjení, v lepším prípade strádání opuštených hospodárských zvírat. Zhroutil se systém zásobování, protože pohyb obyvatelstva je zcela neprehledný a nepredvídatelný a sklady všeho druhu NATO casto bombarduje jako strategické cíle. Komunikace jsou narušené a velká cást traktoru a nákladních automobilu byla bud znicena válkou, nebo jako dopravní prostredek uprchlíku vyvezena z oblasti.
Podle FAO jsou již vycerpány zásoby pšenice. Ozimy se neošetrují a letos nebyla prakticky vubec vyseta pšenice, klícová plodina kosovského zemedelství. Podobná situace je i u dalších plodin. Již v záveru lonského roku bylo v Kosovu mnoho obyvatel závislých na humanitární potravinové pomoci, kterou ale v breznu prerušilo zahájení leteckých operací proti Jugoslávii.
Operace EMO má pomoci uprchlíkum
Vedle velkých uprchlických táboru v Albánii a Makedonii, které spravují vlády nebo mezinárodní a humanitární organizace, hostí své príbuzné a známé z Kosova asi dvanáct tisíc albánských a osm tisíc makedonských zemedelských usedlostí. Tyto farmy spotrebovávají veškeré své zásoby i financní prostredky, a tedy neprodukují žádné prebytky pro trh a ocitají se bez nezbytných prostredku pro príští zemedelskou sezónu. FAO a Svetový potravinový program proto zahájily mimorádnou operaci EMO, na pomoc uprchlíkum z Kosova.
Dopady doléhají na celý Balkán
Pololetní zpráva OECD upozornuje na riziko, že se pomoc urcená uprchlíkum z Jugoslávie dostane do rukou prekupníku a na místním trhu pak ohrozí domácí produkci. Krize v Kosovu ohrožuje i ekonomiku dalších balkánských státu: Bulharska, Rumunska a Chorvatska, kde se komplikují reformní programy. Kdyby se konflikt protahoval, mohlo by to zasáhnout turistiku v Chorvatsku, Recku, Bulharsku a Itálii, varuje OECD. V Recku, Slovinsku, Madarsku, Turecku a Itálii podle odhadu OECD klesá v této souvislosti prognóza rustu o ctvrtinu procenta hrubého domácího produktu.
Vyšší náklady na transbalkánskou dopravu po znicení mostu pres Dunaj, nejvýznamnejší dálnice napríc Jugoslávií a zablokování dunajské vodní cesty oslabují konkurenceschopnost balkánského zboží, uvádí zpráva. Jen Bulharsko denne vydává navíc 1,25 miliónu dolaru (44 miliónu Kc).
(aa, CTK)
Další články v kategorii Venkov
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)
- Medvědi by se mohli vrátit na hrady a zámky, památkáři jsou proti (23.04.2025)
- Chov včel? Stačí základní znalosti a chuť. Ale 11 žihadel je maximum (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)