Už to začíná: netopýří noc letos proběhne na více než 40 místech
12.08.2022 | AOPK ČR
Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) – Praha, 11. 8. 2022
Tradiční Mezinárodní noc pro netopýry se v České republice letos uskuteční na 46 místech v období od 11. srpna do 1. října. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program pro děti i dospělé - přednášky, výstavy, noční vycházky s detektorem a někde rovněž setkání se živými netopýry. Přehled všech plánovaných akcí lze nalézt na webu netopyrinoc.cz. První se koná již dnes ve vodním domě v Hulicích.
Netopýři nežijí jen v „divočině“, ale řada druhů obývá i úkryty v našem bezprostředním sousedství. Setkáme se s nimi v různých typech lidských staveb či ve stromových dutinách v parcích a zahradách. „Soužití s netopýry někdy ani nezaznamenáme, občas ale přináší i potíže. Většinu situací lze obvykle vyřešit ke spokojenosti lidí i netopýrů. Netopýří noci přispívají k rozšiřování povědomí veřejnosti o životě a možnostech ochrany těchto pozoruhodných savců,“ vysvětluje Daniel Horáček z ČESON, koordinátor akce v ČR.
Připraven je tradičně pestrý program s přednáškami, hrami pro děti, exkurzemi, ukázkami výzkumu s pomocí ultrazvukových detektorů a odchytů do sítí, chybět nebudou ani blízká setkání s ochočenými hendikepovanými netopýry. „Věříme, že tyto večery plné nezapomenutelných zážitků napomohou k lepšímu soužití lidí a netopýrů. Přežití druhů obývajících lidská sídla se totiž neobejde bez spolupráce široké veřejnosti s odborníky,“ doplňuje Petra Schnitzerová z ČESON. Mezinárodní noc pro netopýry se koná pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). V ČR zajišťují tuto akci členové ČESON ve spolupráci s AOPK ČR, správci památek, pracovníky muzeí a řadou nevládních organizací.
„Netopýří noc umožňuje ukázat lidem, co se pro ochranu těchto vzácných živočichů v praxi dělá. Základní údaje o výskytu všech 27 druhů našich netopýrů máme k dispozici, probíhá také pravidelný monitoring na zimovištích a v letních koloniích. Budeme však rádi za upozornění, pokud lidé někde netopýry sami objeví. Záznamy jsou pak ukládány do Nálezové databáze ochrany přírody a využívány pro ochranu těchto létajících savců,“ doplňuje Karolína Šůlová z AOPK ČR.
Přehled všech akcí, reportáže z minulých ročníků a další informace jsou dostupné na webových stránkách netopyrinoc.cz. Část akcí se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Podrobnější informace: Petra Schnitzerová, ČESON, 605 870 323, netopyr@ceson.org; Karolína Šůlová, AOPK ČR, 724 102 406, karolina.sulova@nature.cz
Další články v kategorii Venkov
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)
- Medvědi by se mohli vrátit na hrady a zámky, památkáři jsou proti (23.04.2025)
- Chov včel? Stačí základní znalosti a chuť. Ale 11 žihadel je maximum (22.04.2025)