Tmavého medu je letos málo

Poctivé léčení včelstev od varroázy nese první výsledky, jejich stavy se lepší.

Poptávka po domácím medu v posledních třech týdnech výrazně stoupla. „Druhé medy letos nebyly, malovčelaři nemají co prodávat. Ale prvního medu, z pampelišek, ovocných stromů a řepky, bylo dost,“ uvedl jednatel okresního výboru Českého svazu včelařů Jan Moučka.

„Překvapilo mě, že je letos málo lesního medu. Dávám ho vždycky do perníčků a medových trubiček. Naštěstí ho mám od známého, ale kamarádka si vzpomněla pozdě a už se na ni nedostalo,“ svěřila se Alena Dlouhá.

„Tmavého medu je letos málo, protože včely neměly zdroj snůšky. Ta skončila v polovině června, jelikož bylo málo medovice, protože chladné počasí nepřálo jejím producentům,“ vysvětlil jednatel základní organizace Českého svazu včelařů v Třeboni Petr Sedláček.

Letošní sezonu na Třeboňsku hodnotí však pro včely jako dobrou. Problémy s nebezpečnou nákazou varroázou, která zdecimovala obrovské množství včelstev na Jindřichohradecku, nebyly. Včelaři zde neměli podle Sedláčka tak velké ztráty jako na jiných místech, protože se zde dělají opatření dlouhodobě a včas. Ti, kteří o včelstva přišli, se letos snažili doplnit jejich stav, zejména díky finanční podpoře z kraje a ze státních zdrojů.

„Přesto se na Jindřichohradecku nepodařilo obnovit stav včelstev, který byl k 1. září 2007, ale jen na polovinu. Někteří starší včelaři už včelstva neobnovovali a dotaci využilo jen několik včelařů, protože neměli co kupovat,“ upřesnil Jan Moučka.

Chovatelé včel se však nevzdávají a proti roztoči varroa bojují dál. „Letos jsem zazimoval 139 včelstev, ale jen proto, že jsem prováděl 52 oddělků, kterými jsem doplnil stav,“ uvedl majitel včelí farmy Karel Šíma z Dolní Pěny.

Dále vysvětlil, že loňská zima, která byla pro včelaře kvůli varroáze katastrofická, postihla i jeho farmu. Pro příklad uvedl, že v roce 2007 vyzimoval 170 včelstev, zazimoval jich už 150, ale letos na jaře mu zůstalo ze zdecimovaného včelstva jen 87.

„Za celých třicet let, co chovám včely, jsem nic podobného nezažil,“ svěřil se Šíma. Letošní výsledky přičítá také úspěšnému léčení. Podle něj se dá tentokrát předpokládat lepší přezimování včelstev.

Začátkem prosince budou dokončovat letošní poslední léčení proti varroáze včelaři i na dalších místech okresu.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info