Šumava vychází vstříc ztraceným turistům tabulemi SOS

Nové tabulky s textem v češtině, angličtině a němčině a s telefonním číslem nonstop dispečinku rozmístili letos členové horské služby po Šumavě. Celkem 150 tabulek umístili po dohodě s Klubem českých turistů k jejich ukazatelům na nejvýznamnějších turistických rozcestnících. Horští záchranáři doufají, že zimní i letní turisté si čísla z tabulek opíší nebo uloží do telefonu, aby je měli v případě potřeby po ruce a mohli si přivolat pomoc.

"Šumava je jediná horská oblast, kde podobný projekt je. Začalo se tu s ním už v devadesátých letech, teď jsme systém obměnili a cedule mají jednotný tvar a podobu s turistickými rozcestníky," popsal lník šumavské horské služby Michal Janďura. Zhruba 40 000 korun na opatření tabulek horští záchranáři našli ve svém rozpočtu.

Horská služba počítá s tím, že pokud se nápad osvědčí, rozmístili by záchranáři příští léto na turistických trasách zhruba ještě stejný počet tabulek. Jsou na nich čísla nejbližších dispečinků horské služby - v okolí Železnorudska je to telefonní číslo na středisko Špičák, ve střední části Šumavy na středisko Zadov a na jihu na dispečink v Kramolíně. "Díky kontaktům by si lidé měli být schopní přivolat naši pomoc v případě krize - pokud utrpěli úraz, ztratili se v terénu nebo kvůli vyčerpání nemohou jít dál," vysvětlil Janďura.

Pátrání v zimě i v létě

Záchranáři na Šumavě podle něj každoročně pátrají po několika lidech. V minulé zimní sezoně to bylo asi šest pátracích akcí, další dvě pátrání měli v létě. "Jedno z těch letních pátrání po starším pánovi trvalo dva dny, najezdili jsme při něm 1600 kilometrů a v terénu strávili přes 200 hodin," shrnul Janďura. V létě pracuje na Šumavě devět a v zimě 11 záchranářů. Horská služba spolupracuje s asi dvacítkou dobrovolníků, kteří nastupují hlavně o víkendech.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info