Stačí jen vyfotit. Mobilní aplikace rozpozná květiny, v databázi jich má osm tisíc
20.06.2018 | ČT 24
Zjistit název květiny během několika sekund umožňuje nová webová aplikace plant.id, kterou vyvinuli tři absolventi Mendelovy univerzity. Funguje na základě umělé inteligence, rostlinu pozná podle fotky.
Rozpoznat vlčí mák, kopretinu nebo růži těžké není. S méně známými květinami to ale tak lehce jít nemusí. Jistá si někdy není ani zahradní architektka Zdeňka Fendrychová. „Většinou si zapamatuju znaky květiny a pak se je snažím na internetu dohledat obrázkem,“ svěřila se.
Přiznává ale, že takový postup je náročný. „Musíte koukat, jaký to má list, dohledávat podle čeledě,“ dodala Fendrychová.
Nejen zahradníkům, ale všem, které zajímá, co kolem nich roste, může teď s hledáním informací pomoci nová webová aplikace s názvem plant.id. „Jsme tady v parku a vidíme neznámou kytku, stačí otevřít naši webovou aplikaci a pořídit snímek,“ vysvětlil jeden ze zakladatelů aplikace Ondřej Veselý.
Fotografie přitom nemusí mít vysokou kvalitu. „Co vyfotí obyčejný telefon, to stačí, jen je potřeba dát pozor, aby byla dobře zaostřená na rostlinu, a ne třeba na pozadí,“ objasnil Veselý a ukazuje, že výsledek odešle aplikace do několika sekund.
„Stachys byzantia, 94 procent. To je jistota, jak moc si je neuronová síť jistá,“ dodal. Uživateli také ukáže, jak vypadá květina na obrázku a nabídne odkaz na Wikipedii.
Na Zemi roste zhruba 200 tisíc druhů rostlin, v Česku kolem tří a půl tisíc. Databáze této aplikace zatím nabízí 8 tisíc květin. „V počtu 8 tisíc je zahrnuta jenom část českých rostlin, takže to bohužel neumí všechny rostliny, ale ty častější,“ upřesnil Veselý.
Bezplatnou aplikaci už využívá 6 tisíc lidí, kteří denně vyhledají přes 130 rostlin. Podobná aplikace už v Česku vznikla, díky fotografiím z mobilních telefonů mohou uživatelé rozpoznávat houby.
AUTOR ton
zdroj: ČT24
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)