Slovenští bačové snad nevymřou
13.03.2000 | Právo
Právo 13.3.2000
Slovenští bacové snad nevymrou
Ivan Vilcek, Poltár
Na mnoha slovenských salaších chybejí šikovní pastýri ovcí, a tak se stáda musejí nekdy i likvidovat. Bacu je dnes na Slovensku proste nedostatek a reditel Stredního odborného ucilište zemedelského ve meste Poltár Peter Cupka (51) proto letos jako první zahájil nábor na studijní obor chovatel - chov ovcí.
"Na Slovensku stoupá nezamestnanost. Jsem presvedcen, že pro mladé hochy, kterí mají vztah ke zvíratum, je lepší jistota v prírode na salaši než nejistota pred úradem práce," argumentuje Cupka, který nábor osobne organizuje.
Zatím se totiž tato specializace pro malý zájem na škole nikdy neotevrela a reditel priznává, že ani letos to není lehký úkol. Nyní je však už jisté, že minimálne dvacet mladíku bude chov ovcí od zárí studovat. "Už nemužeme spoléhat, že si vystacíme se 400letou tradicí. Pokud chceme držet krok se svetem, musíme vsadit i v této oblasti na novou techniku," argumentuje a ukazuje mi zahranicní prospekty s fotografiemi pocítacem rízených mobilních stroju na dojení ovcí. Zpracování mléka by melo probíhat mimo salaš a pastýri by se tudíž nemuseli zdržovat u stáda nepretržite. "Pro dnešní mladé lidi je nepredstavitelné, aby trávili vetšinu roku na salaši. Chápu, že to by težko našli ženu a založili rodinu," priznává reditel školy.
Už dnes mají budoucí bacové jistá místa, protože ve vetšine prípadu mají kluci domluvené zamestnání se zemedelským družstvem nebo soukromníkem už predem a po vystudování u nich nastoupí. "Je to oboustranne výhodné, protože jejich príští zamestnavatel jim hradí cást studijních nákladu, ubytování a stravu. To umožní studovat i chlapcum z chudších rodin, kterým poskytneme ubytování na moderní ubytovne," zduraznuje Cupka. Reditel považuje chov ovcí nejen za tradici, ale také za duležitou cást krajinotvorby. "Je prece jen hezcí pohled na pekne spasené louky než na casto léta neobdelávanou pudu," konstatuje.
Nadšenci z ucilište v Poltáru už dnes pracují na tom, aby toto remeslo na Slovensku nevymrelo. Pri dnešním nedostatku financí ve školství to není lehký úkol. "Máme výhodu, že patríme pod resort zemedelství. Tam dobre chápou, že Slovensko si nemuže dovolit zanedbání tohoto odvetví," ríká Cupka. Jeho kolektiv a noví bacové, kterí se už za tri roky budou starat o stáda ovcí, zajistí, aby bylo Slovensko ve svete i nadále známo svým sýrem a brynzou.
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)