Šest rad pro pěstování cuket
18.05.2019 | Denik.cz
Cuketa je chutná a zdravá zelenina, kterou můžete ze záhonu sklízet po celé léto až do podzimu. V druhé polovině května je ideální doba pro výsadbu, pozdě ještě není ani na výsev semen.
1. Vzcházející rostliny chraňte před chladem
Cukety můžete vysadit na záhon v době, kdy již nehrozí nebezpečí nočních mrazíků. Protože je letos jaro chladnější, bude vhodné přikrýt rostlinky bílou netkanou textilií, ale jen na nezbytnou dobu, jinak by se opylovači nemohli dostat ke květům. Stanoviště by mělo být slunné a chráněné před větrem.
2. Dejte cuketám prostorCukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.
3. Hnojení je důležitéK sazeničkám přidejte kvalitní kompost a rostliny pravidelně přihnojujte i nadále, na tvorbu plodů potřebují opravdu dost živin. Pokud je sucho, je třeba pravidelná zálivka, ideálně obden, ale bohatá, aby se vláha dostala až ke kořenům a nezůstala jen na povrchu. Vodu i naředěné hnojivo přilévejte ideálně přímo k základnímu stonku rostliny, abyste zbytečně nenamáčeli plody a květy.
4. Plody sklízejte ještě mladé
Čím častěji budete sklízet plody, tím víc bude rostlina nasazovat nové. Mladé a menší cukety jsou beztak chutnější, křupavější a šťavnatější. Navíc z nich nemusíte odstraňovat dužinu s jadérky ani loupat slupku.
5. Co dělat, když cuketa kvete, ale neplodí?Někdy se stane, že se rostlina obsype květy, ale plody nenasadí. Bývá to tím, že na zahradě chybí opylovač. Opylení můžete provést sami, a to tak, že vezmete jemný štěteček a opatrně jím všechny "prošmrdláte", aby se pyl přemístil.
6. Prevence před plísní okurkovouZa suchého počasí a nadměrného horka může cukety napadnout plíseň okurková. Poznáte ji podle šedavého povlaku na listech, přičemž rostlina stagnuje v růstu. Napadené listy ihned zlikvidujte a cuketám dodejte dostatečnou zálivku, aby byla půda neustále mírně vlhká. V obchodech také seženete speciální roztok, který můžete použít k potírání listů a preventivní ochraně.
Autor: Redakce
Další články v kategorii Venkov
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)