Sběr borůvek a hub může přijít až na sto tisíc
10.08.2009 | Denik.cz
Sběrači lesních plodů stále častěji vstupují za hranice chráněných přírodních území. Může se jim to výrazně prodražit.
Čtyřiadvacetiletý student Jindra z Brna se každoročně v létě stejně jako mnoho jiných Čechů vydává do lesa na houby. Až dosud vůbec netušil, že se mu sběr může velmi prodražit. Jeho oblíbené místo totiž leží v chráněné části Chřibů.
„Chodím tam, protože je tam i klid a nezavítá tam moc lidí. Takže i když vyrazím třeba odpoledne, tak nikdy neodejdu s prázdnou,“ chlubí se student Jindra, který nechtěl zveřejnit ani své příjmení, ani bližší polohu houbařského ráje.
Z popisu však vyplývá, že nejspíš leží v přírodní rezervaci Smutný žleb. A to může být problém. Nejen tohle území, ale celé Chřiby jsou chráněné jako přírodní park. A na takových místech platí speciální nařízení, která však turisté, sběrači hub a borůvkáři často porušují.
„Nejčastěji se setkáváme s nerespektováním zákazu vstupu mimo značené cesty za hranici národní přírodní rezervace a sběr rostlin či odchyt živočichů. V krajním případě za to přitom hrozí pokuta až sto tisíc korun,“ varovala Jitka Kozubková z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Podle ní za to může jednak neznalost ochranných podmínek v takzvaných zvláště chráněných územích, a také speciálních značení. „Jde o pruhové značení, tedy dva červené pruhy nad sebou nakreslené na stromech či kůlech po obvodu chráněného území, a tabule se státním znakem na přístupových cestách. Těmi se značí i národní parky a chráněné krajinné oblasti,“ dodala Kozubková.
Účelem zákazů není omezovat pohyb lidí, ale chránit nedotčenou přírodu před nešetrnými vlivy turistů. „Například neoprávněným vstupem mimo značené cesty do Národního přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály může dojít k narušení rašelinných porostů na dně údolí a ke zničení vegetace lišejníků v podrostu borů na vrchních částech skal, kde jsou lišejníky obzvláště citlivé na sešlap. Turisté také ruší hnízdící sokoly a výry velké a působí přírodě i další škody,“ vysvětlila Kozubková.
Kromě zákazu vstupu a sběru rostlin či odchytu zvířat lidé často přírodu poškozují například rytím znaků a jmen do kůry stromů. I za to hrozí vysoká pokuta.
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)