Problémy s mlékem vysvětlují poslanci špatnou zemědělskou politi
21.06.1999 | Slovo
Slovo 21.6.1999 (Agroweb)
Problémy s mlékem vysvetlují poslanci špatnou zemedelskou politikou
O prícinách krize ceských zemedelcu-výrobcu mléka jsme hovorili s poslanci Snemovny ze zemedelského výboru, Miloslavem KUCEROU ml. (ODS) a Pavlem KOVÁCIKEM (KSCM).
V cem vidíte prícinu soucasné krize v oblasti výroby mléka?
Kucera: "V nerovnovážné delbe cen mezi prvovýrobci a zpracovateli v neprospech prvovýrobcu. Významne to ovlivnil cenový diktát obchodních retezcu smerem ke zpracovatelum. A dotace na podporu chovu krav. Peníze pritom skoncily v mlékárnách a supermarketech nebo umožnily prodloužení doby splatnosti prvovýrobcum."
Kovácik: "Zacalo to reklamní kampaní v neprospech spotreby mléka, másla, konzumace živocišných tuku. Ta byla navíc zesílena v neprospech ceských potravin - že jsou jedovaté, škodlivé ap. Snížila se spotreba, spotrebitel prestal mlécné výrobky vyžadovat. Teprve tím byla vyvolána nadprodukce mléka, a tak se musela vymyslet dotace na export mlécného sortimentu."
Zakopaný pes je tedy v dotacní politice?
Kucera: "Bohužel. Díky dotacím se zacalo nove do produkce mléka investovat. Chybné bylo zavedení dotací na export pouze pro tuky. Mlékárny zareagovaly tak, že snižovaly obsah tuku v mléce i ostatních výrobcích, a tím se zvetšil objem prebytku tuku urcených na export."
Kovácik: "Pro mlékárnu je levnejší vytáhnout z mléka více tuku, aby zpracovala méne litru na dotovanou kvótu vývozu másla. Dnes je to zacarovaný kruh."
Existuje rešení, jak zmenit situaci ve výrobe a odbytu domácího mléka?
Kucera: "Musíme zvýšit vyjednávací schopnost prvovýrobcu, snížit produkci mléka a zmenit dotacní politiku. Dotace by mely být poskytovány pouze chovatelum skotu v méne príznivých a nepríznivých oblastech. A trh musí opustit špatní výrobci a špatní zpracovatelé. Finance z dotací smerovat tak, aby šly na dlouhodobý rozvoj venkova vcetne zamestnanosti. ""
Kovácik: "Je nutné nastavit parametry ochrany, protože s každým litrem dovezeného mléka dovážíme i cizí práci, tedy náklady na ochranu cizího venkova pretahujeme k nám. Dlouhodobe je cestou nová reklama. Tedy vrátit do vedomí lidí, že je mléko zdravé. Na kravách v jistém smyslu závisí kvalita života, životní úrovne na venkove, hmotné zabezpecení venkovského obyvatelstva. Pokud nebudou krávy, musíme dát venkovu jako celku i jinou možnost obživy."
Další články v kategorii Venkov
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)
- Medvědi by se mohli vrátit na hrady a zámky, památkáři jsou proti (23.04.2025)
- Chov včel? Stačí základní znalosti a chuť. Ale 11 žihadel je maximum (22.04.2025)