Pokojovky, které se (ne)hodí do ložnice
07.08.2018 | Denik.cz
Říká se, že pokojovky do ložnice nepatří, protože kyslík vyrábějí jen přes den a v noci ho naopak spotřebovávají. Podle botaniků vás ale dvě tři rostlinky v ložnici rozhodně neudusí, jen bychom je měli opatrněji vybírat.
Zelené rostliny mají uklidňující účinky a dokážou odbourávat škodlivé látky z ovzduší. To jsou dva základní důvody, proč bychom se jim neměli vyhýbat ani v ložnici. Pokojovky navíc fungují jako přírodní zvlhčovače vzduchu. Pozor jen, je-li vaše ložnice studenější, jde sem málo světla a drží se tu vlhkost - rostliny by mohly zahnívat. Je potřeba zvolit takové druhy, které tyto podmínky dobře snášejí, třeba kapradiny.
Kvetoucí rostliny se v ložnici obecně nedoporučují z důvodu možných alergickýh reakcí. Výjimkou je africká fialka, jejíž vůně není natolik intenzivní, aby alergikům vadila. Její chlupaté listy navíc na sebe chytají prach, čímž se pročišťuje vzduch. Někomu v ložnici vyhovuje uklidňující vůně levandule, rozmarýnu nebo jiných aromatických bylinek, obzvláště vhodnou rostlinou je pak eukalyptus, který půdobí blahodárně na ucpaný nos a pomáhá i astmatikům.
Za pokojovku vhodnou do ložnice bývá považován také tchynin jazyk, protože produkuje kyslík v noci. Nezapomeňte však, že jde o jedovatou rostlinu, která by neměla být v dosahu dětí a domácích mazlíčků. Někteří lidé navíc věří, že jedovaté a pichlavé druhy obecně do ložnice nepatří, jelikož vyvolávají sváry a snižují chuť k milování. Pokud jste pověrčiví, vyhněte se kaktusům a sáhněte raději po bramboříku, který prý odhání špatné sny.
K rostlinám, jež můžeme bez ohledu na pověry do ložnice umístit bez obav, patří fíkus, zelenec, lopatkovec, palma Areca a třeba i břečťan. Tyto druhy totiž fungují jako přírodní čističky vzduchu, pohlcují formaldehyd, xylen, cigaretový kouř a další nebezpečné sloučeniny. Jsou proto vhodné nejen pro alergiky, ale pro všechny, kdo chtějí v ložnici vytvořit zdravější prostředí.
Autor: Redakce
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)