Pampelišky jsou pěkné, pro užitkové záhony ale znamenají pohromu
03.05.2009 | Hobby magazín
Pampelišky pro někoho znamenají zdroj kvítí k pletení věnečků či zdroj suroviny k výrobě vína, druzí zuří, protože jim zaneřádí nejen trávník, ale i záhony se zeleninou. Ten, kdo si chce s nimi poradit, může použít chemii i nástroje pro ruční likvidaci.
Není důvod úzkostlivě lpět na bezchybném pažitu, pokud ho využíváte jen rekreačně. Pár pampelišek nebo sedmikrásek trávník snese bez problémů, navíc i hezky vypadá. Horší následky má plevel v záhonech zeleniny, kdy nedovoluje například okurkám pořádně vyrůst a dusí je.
Chemické ošetření se ale u užitkových rostlin nehodí, proto je třeba preventivně starat se o travnaté plochy nejen ve vlastní zahradě, záhony samotné je třeba kontrolovat a pravidelně plevel vytrhávat.
Bez chemie to nejde
Chemické přípravky jsou stále nejpoužívanějším prostředkem k ničení plevele. Při výběru přípravku k hubení plevele pečlivě čtěte návod a označení výrobku. Pokud byste použili totální herbicid na pampelišky v trávníku, zničili byste celou travnatou plochu. Pro takový případ proto kupte selektivní herbicidy. Ty ničí pouze dvouděložné rostliny (tráva je jednoděložná). Jestliže se chcete zbavit plevele mezi dlažbou, v zídce nebo u cestiček, použijte totální herbicid, který zničí vše zelené.
Kontrola výrobku
Pokud si chcete ověřit, že je koupený přípravek prověřen, registrován a povolen, zadejte jeho název do filtru Státní rostlinolékařské správy. Najdete zde i informace, jaké rostliny hubí či v jakém poměru je aplikovat.
Herbicid má význam především v případě, kdy pampeliška ještě nevykvetla. Pokud vás příroda předběhla a rostlina už má květy, zlikvidujte ji ihned. Chmýří by roznesl vítr a rozšířil by ho po celé zahradě.
Nebojuje se ale jen s vlastní zahradou. Na trávník se dostanou semínka všech pampelišek z okolí, takže pokud nechcete trávit dny jejich hledáním, raději se smiřte s nekonečným bojem (anebo se sousedy, kteří sekání trávy nepovažují za ten správnýsport).
Při aplikaci herbicidů dávejte pozor na směr větru, aby se přípravek nedostal do očí nebo na kůži. Raději použijte ochranné rukavice. Také dětem a psům nedovolte pobíhat v čerstvě ošetřené trávě.
Zahrádkáře trápí i další plevele, nejčastěji se setkávají s kopřivou, svlačcem, bršlicí, pýrem, přesličkou či pryskyřníkem plazivým. Obzvlášť pýr je na zahradě pohromou, jeho kořeny nezničíte. Všechny tyto rostliny jsou dvouděložené, k jejich likvidaci jsou určené herbicidy jako např. Round Up, BASTA, Garlon, Aminex, Gallant Super, Starane, Glyfogan nebo Bofix. Chcete-li ale zničit jednoděložné rostliny mezi dvouděložnými, poohlédněte se v obchodě po graminicidech.
I s kořínkem
Smetánka lékařská má tuhý kořínek. Když vytrhnete rostlinu bez něj, brzo vaši zahradu zase zaplaví žluté květy. Proto si sežeňte speciální "vypichovač" s kolébkou uprostřed, který tento plevel zcela odstraní. Jednoduše jím pampelišku podeberete a vytáhnete i s kořenem. Stojí asi stokorunu.
Dalším výrobkem, kterým zbavíte svou zahradu pampelišek, je vytrhávač plevele s dlouhou rukojetí. Díky tomu se nemusíte neustále k rostlinám shýbat. Čelisti z nerezu zabodnete do země a pomocí páčky je stlačíte ke kořenu, rostlinu pak vytáhnete celou. Cena vytrhávače se pohybuje od 600 Kč.
Snězte je
Zaplavily pampelišky vaši zahradu a už nevíte, co s nimi? Udělejte si z jejich listů chutný salát. Podívejte se, jak připravit polévku či med z pampelišek a dalších rostlin. Jestliže jste ale už tento plevel ošetřili chemicky, nechte si raději zajít chuť. Vzhledem k radám v návodech (po požití vypijte alespoň půl litru vody, v horším případě vyvolejte zvracení) raději neriskujte ani pečlivě opláchnuté listy.
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)