Ovoce zaplavilo moštárny a pálenice
07.10.2008 | Týden
Na rozdíl od minulého roku mají letos zahrádkáři na Vysočině velmi dobrou úrodu ovoce. V celém kraji se sklidilo hodně jablek i švestek; jen hrušek je méně. Poptávka po moštování ovoce je v těchto dnech tak velká, že moštárny musejí prodlužovat provozní dobu.
Hodně zahrádkářů si také nechává vyrábět ovocnou pálenku, zájem ale není o sušení ovoce.
Někde se padaná jablka vykupují, obchodníci nabízejí za kilogram od 0,80 Kč po 1,20 Kč.V minulém roce špatnou úrodu na Vysočině zavinily hlavně jarní mrazíky a pak dlouhé sucho. "Letos je úroda jablek veliká, ovoce je velice pěkné. Švestky jsou také dobré," přiblížil Blažej Bobek, předseda třebíčské organizace Českého zahrádkářského svazu. Letos se dařilo i dalším plodinám, zahrádkáři například sklidili hodně brambor.
Zahrádkářský svaz provozuje v každém okrese Vysočiny pět až šest moštáren. Třeba v Třebíči a v Pohledu na Havlíčkobrodsku se za litr moštu z vlastního ovoce platí tři koruny, členové svazu i méně. Lisují se hlavně jablka. "Tlak na moštování je veliký, moštárny přidávají termíny," poznamenal Bobek. Pohledská moštárna minulou sobotu vyrobila asi 2000 litrů moštu z šesti tun ovoce.
Pěstitelských pálenic je v kraji kolem 50 a provozují je soukromí podnikatelé. Vypálení litru padesátiprocentní pálenky stojí zhruba od 121 Kč do 131 Kč. Pálenice, do nichž si zákazníci mohou donést vlastní topivo, jsou o několik desetikorun levnější.
O sušení ovoce zahrádkáři nestojí
O sušení ovoce ve velkém ale zahrádkáři nestojí. Sušárna zahrádkářského svazu v Želetavě na Třebíčsku, v níž lze najednou sušit asi 120 kilogramů ovoce, se kvůli nezájmu letos neotevře, stejně jako v předcházejících několika letech. Podle Miloslava Veselého z tamního svazu se to lidem zdálo drahé. Navíc ovoce musí být podle něj opravdu vyzrálé.
Podle Veselého chybějí i lidé, kteří by se postarali o chod sušárny. Zařízení se vytápí dřevem. Topit se muselo den předem, pak se ovoce sušilo 12 hodin. Želetavský svaz uvažoval také o vaření povidel ve velkém. "Ale každý říká, že si je uvaří doma," dodal Veselý. Želetavští nyní provozují moštárnu, o tu zájem je.
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)