Nutrie se přemnožily, přikrmování problém eskaluje
08.06.2021 | mendelu.cz
V české krajině se přemnožily nutrie, které patří k nejvíce invazivním živočichům planety. Lidé je přitom považují za neškodné tvory a poblíž velkých sídel je navíc přikrmují, což problém ještě více eskaluje. Nutrie přitom vytlačují původní druhy živočichů, narušují břehy budováním nor a přenášejí různé druhy nemocí.
„Za poslední roky zaznamenáváme nebývalý nárůst nutrií v krajině. Pravděpodobnou příčinou rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky v krajině. Nutrie se v těchto podmínkách rozmnožuje několikrát za rok, přičemž rodí 4-6 mláďat v jednom vrhu," uvedl Ondřej Mikulka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU.
Porodnost nutrií je poměrně vysoká, na druhou stranu úmrtnost pak relativně nízká. V kombinaci s intenzivním přikrmováním je pak populační boom pochopitelný. „Již dnes sledujeme, že na řekách a vodních plochách v zastavěných oblastech je hustota populace mnohdy větší než ve volné krajině," uvedl Mikulka.
Regulace nutrií je poměrně složitá otázka, lidé by je ale v prvé řadě měly přestat přikrmovat. Na honebních pozemcích mohou zasáhnout myslivci, a to buď přímým lovem nebo odchytem. „To však naráží na konfliktní náhled veřejnosti, která regulaci těchto druhů bere s velkou nevolí a není poučena o této problematice. Myslivci tak pochopitelně nebudou ochotni zdarma se vystavovat veřejnému lynči," uvedl vědec.
Na nehonebních pozemcích pověřuje osobu místně příslušná státní správa, kde má nutrie status podobný jako ostatní volně žijící živočichové a může být lovena bez omezení. „Nejen v případě nutrií, ale také dalších invazních druhů savců chybí dostatečná ekologická výchova a osvěta. Prvním krokem je tedy vysvětlení nutnosti regulace a dobře funguje také motivační zástřelné pro lovce," dodal Mikulka.
Kontakt pro bližší informace: RNDr. Ondřej Mikulka, Ústav ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU, tel.: 739 465 167, ondrej.mikulka@mendelu.cz
Další články v kategorii Venkov
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)
- Nejhorší úhyn včelstev za 12 let. Zimu nepřežila čtvrtina, hlásí čeští včelaři (06.05.2025)
- Jedu k mámě na zabijačku: realistický pohled na pomalu upadající tradici (05.05.2025)
- V ČR opět hrozí katarální horečka ovcí, ochranné pásmo zahrnuje dvě třetiny země (02.05.2025)
- Sezona pampelišek vrcholí. Lidé radí, jak na domácí med z jejich květů (02.05.2025)
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)