Nová organická hnojiva sice „voní“ po česneku, k zahradě jsou ale šetrnější
12.04.2010 | Hobby magazín
Organická hnojiva dodají trávě živiny přirozeným způsobem, nezanášejí substrát a podporují život prospěšných bakterií v půdě. V jejich složení můžete najít močovinu, mořské řasy i česnekový olej, který ucítíte hlavně v tekutých hnojivech.
Rostliny dokážou z organických hnojiv lépe zpracovat živiny, které dostanou v té nejpřirozenější formě. Platí to pro pokojové rostliny, orchideje, truhlíkové květiny a zejména pro trávník. Organická hnojiva mu pozvolna dodávají tu správnou výživu. Jejich prospěšnost a účinnost ocení běžní pěstitelé a zahrádkáři, ačkoliv je v současnosti využívají spíše provozovatelé golfových nebo fotbalových hřišť.
Loni v listopadu se na trhu objevilo první organické trávníkové hnojivo Agro Natura. Koupit se dá v některých maloobchodech, trávníková hnojiva jiných značek zatím seženete jen u několika distributorů. Běžně dostupná jsou ale organická hnojiva pro orchideje a pokojové nebo truhlíkové rostliny, ta seženete i přes e-shopy. Cenově začínají zhruba na úrovni chemických hnojiv, která v nabídce trhu zatím stále převažují.
Vůně česnečky na zahradě
Organická hnojiva seženete tekutá i ve formě granulí. Právě granulovaná se hodí pro hnojení trávníku, protože je jen jednoduše rozsypete po jeho povrchu. Stejně jako chemická hnojiva existují ve více variantách: pro jarní, letní a podzimní ošetření. Aplikuje se od dvou a půl do tří kil hnojiva na plochu 100 m2. Cena záleží na konkrétní značce. Některá organická hnojiva stojí stejně jako ta chemická, za jiná zaplatíte i trojnásobek.
Zastánci chemických přípravků si stěžují, že organická hnojiva zapáchají. Hnojiva mohou být skutečně cítit například po česneku nebo po kakau, ale nijak výrazně. Silnější aroma mívají jen tekutá hnojiva, která obsahují olej z česneku a připomínají svou vůní česnečku.
Půdě prospěje pomalý rozklad a půdní bakterie
Organická hnojiva se rozkládají v řádech týdnů a měsíců. "Pozvolna se uvolňují i některá chemická hnojiva, ta jsou obalená tukem, který se rozpustí. Pak hnojivo působí na trávu stejně šokově jako ta rychle působící," tvrdí Tomáš Šena, distributor organických hnojiv PURE. "Je to podobné, jako když se rozhodujete mezi konzumací čerstvého ovoce a vitamínů v tabletách. Z ovoce si tělo vezme to, co spotřebuje a tou nejpřirozenější cestou. Většinu látek z tabletových vitamínů ale tělo bez využití vyloučí," dodává.
Mnoho pěstitelů si stále ještě neuvědomuje, že hnojiva ovlivňují kvalitu půdy. Chemická hnojiva ji totiž pozvolna zanášejí přebytečnými látkami, které trávník nezpracuje. "Když budete aplikovat průmyslová hnojiva dlouhodobě, třeba deset let, tak se jimi půda postupně zasoluje," vysvětluje Tomáš Šena. Nakonec se zhoršená kvalita substrátu projeví i na kondici trávníku. Ten při dlouhodobém používání chemických hnojiv postupem času potřebuje víc a víc péče.
Organická hnojiva se naopak snaží půdní život podpořit. Množící se bakterie rozkládají odpad v půdě, například zbytky listí. Tím umožní zemině dýchat a lépe sát vodu. Připomíná to tedy drobnou, nepřetržitou vertikutaci zevnitř. Bez klasického provzdušňování se ale neobejdete (viz článek o jarním vertikutování).
Hnůj a kompost jen s rozvahou
Kromě organických hnojiv můžete zahradě dodávat, respektive vracet, vlastní zdroje živin. Nijak neupravovaná posekaná tráva, hnůj nebo kompost se ale přece jen liší od prodávaných organických hnojiv. "Vyráběná organická hnojiva se míchají z různých, v podstatě odpadových materiálů tak, aby měla vyvážené složení," popisuje rozdíl Šena.
Hnůj i kompost se navíc skládá z větších kousků než jemně granulované hnojivo. Toto "přímé" přírodní hnojení proto přispívá k tvorbě plsti, která trávník ucpává. Kompost navíc může obsahovat nerozložené části plevele.
Pokud nedáte dopustit na hnůj nebo kompost, hnojte jimi jen výjimečně a ve velmi tenké vrstvě. U kompostu se ujistěte, že prošel tepelným rozkladem (viz článek o správném kompostování).
Další články v kategorii Venkov
- V Rychlebských horách byli nalezeni čtyři mrtví vlci, zřejmě byli otráveni (16.05.2025)
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)