Na jatkách mohou chovatelům nastat potíže
26.11.1999 | Zemědělec
Agrární noviny (Agroweb) 26.11.1999
Na jatkách mohou chovatelům nastat potíže
Skutečnosti, které vyplynuly v uplynulých dnech z jednání ústředního ředitele Státní veterinární správy, Josefa Holejšovského, se šéfy okresních veterinárních správ svědčí o možných problémech, které mohou mít hospodáři, když dodávají svá zvířata na jatka. AN to sdělil tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben.
Na každých jatkách existuje veterinární kontrola, která samozřejmě věnuje pozornost fyzickému stavu jatečného zvířete, ale zjišťuje též, zda veterinární osvědčení, které vydává praktický veterinární lékař má všechny náležitosti. Jak tedy takové osvědčení má vypadat? Za prvé je formátu A 4 a má tři rubriky, označené I., II. a III., přičemž první dvě vyplňuje praktický, soukromý veterinář a třetí pak veterinář "úřední", tj. pracovník příslušné okresní veterinární správy, pod jejíž působnost jatka, či porážecí místo patří. Každý veterinář, který osvědčení vydává, dobře ví, jaké jsou jeho povinnosti. Veterinární zákon a vyhlášky je zcela přesně stanoví.
Státní veterinární správa považuje za vhodné a prospěšné, aby se s těmito skutečnostmi a možnými riziky seznámili i zemědělci, tj. chovatelé, kteří na jatka svá zvířata dodávají. Problémy, na které ředitelé okresních veterinárních správ upozornili nebývají sice na první pohled tak závažné, mohou se ale stát překážkou pro poražení zvířete jako zdravého jedince. Veterinární osvědčení pro přesun musí být úplné, to znamená všechny části vyplněné. Chybí-li některé části, omezuje to veterinární dozor na jatkách jednoznačně rozhodnout o zdravotní nezávadnosti masa získaného z těchto zvířat a s vzniklými problémy (zvýšenými náklady) se pak musí potýkat buď majitel jatek nebo na chovatel, který dodává zvířata na jatka. Takové problémy se totiž opravdu mohou vyskytnout. Byly zaznamenány případy nečitelných osvědčení, takže nebylo zřejmé, co veterinář potvrdil nebo nepotvrdil, ale vyskytla se i osvědčení neúplná nebo na chybném, neplatném formuláři. Proto Josef Holejšovský řekl: "Je nutné, aby zemědělci věděli co mají po veterináři vyžadovat a také to vyžadovali, vyhnou se pak na jatkách možným potížím."
Další články v kategorii Venkov
- S Evou a Davidem Matáskovými nejen o Pestré krajině a o včelách (30.04.2025)
- Lesy ČR otevřely obory a park Židlochovice, zavřené byly kvůli hrozbě slintavky (29.04.2025)
- Poláci kvůli ptačí chřipce vybili 11,5 milionu kusů drůbeže, zjistili 82 ohnisek (29.04.2025)
- Máte králíka? Zkuste s ním natrénovat králičí hop, Češi v tomto sportu excelují (29.04.2025)
- Výstava Floria Jaro v Kroměříži představí květinové aranžmá věnované cirkusu (28.04.2025)
- Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik (25.04.2025)
- Sněmovna opět přerušila schvalování vzniku Národního parku Křivoklátsko (24.04.2025)
- Estonské útulky se po Velikonocích potýkají s přebytky králíků (23.04.2025)
- Medvědi by se mohli vrátit na hrady a zámky, památkáři jsou proti (23.04.2025)
- Chov včel? Stačí základní znalosti a chuť. Ale 11 žihadel je maximum (22.04.2025)