Města a obce ve Zlínském kraji nahlásily přes 600 chovů prasat
08.02.2018 | ceskenoviny.cz
Města a obce ve Zlínském kraji nahlásily veterinářům už přes 600 chovů prasat domácích, ve kterých žije více než 40.000 zvířat. Nařizují jim to mimořádná veterinární opatření přijatá v souvislosti s obavami ze šíření afrického moru prasat. Termín pro nahlášení chovů skončí o půlnoci. Dá se proto předpokládat, že číslo ještě výrazněji vzroste, protože hlášení stále chodí a stavy nenahlásily ještě některé velké komerční chovy, řekl včera ČTK Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.
Od úterý do dnešního odpoledne podle něj přibylo kolem 120 nahlášených chovů. "Ve většině nahlášených chovů jde pouze o jednotky kusů prasat, figurují však mezi nimi i velkochovy," uvedl Majer. Největším z nich je podnik SZP Těšnovice na Kroměřížsku, ve kterém veterináři evidují přes 23.000 chovaných prasat. Konečný výsledek sčítání chovů by měli mít veterináři k dispozici ve čtvrtek.
Zamořená oblast nákazy se od začátku února zmenšila zhruba na 40 procent okresu Zlín. Zahrnuje především jeho severní část. O zmenšení zamořené oblasti rozhodla na žádost ČR Evropská komise.
Od tohoto týdne musejí všichni chovatelé prasat v zamořené oblasti dodržovat přísná hygienická opatření. Domácí prasata musejí ustájit tak, aby nepřišla do jakéhokoliv kontaktu s divočáky. Do hospodářství nesmějí vnášet ulovené a uhynulé divočáky včetně jejich částí, ani předměty a zařízení, které by mohly být chorobou infikovány. Chovy musejí jejich majitelé řádně dezinfikovat, prasata nesmějí krmit zelenou pící ani podestýlat slámou z loňské sklizně. Případné přemisťování prasat musejí hlásit veterinářům. V případě porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 100.000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony Kč.
V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé u dvou uhynulých divokých prasat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Z velkou pravděpodobností zavlekl nemoc na Zlínsko člověk. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divočáků. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Pokud by se tak stalo, musely by být vybity.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Venkov
- Zákeřné lepicí pasti zahubí každé jaro stovky ptáků. Umírají trýznivou smrtí (14.05.2025)
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)