Méně známé trvalky, které probarví záhon i v září
13.09.2018 | Denik.cz
Letničky odkvétají, ale zahrada přesto nemusí být pustá a smutná. Existuje řada známých i méně známých trvalek, díky kterým záhony budou hrát barvami ještě během září a října. Nemusejí to být jen astry.
Dlouhou dobou kvetení i odolností proti nepřízni počasí se vyznačuje třapatka nachová, jež vynikne mezi okrasnými trávami nebo jako solitéra. Její latinské jméno Echinacea purpurea je odvozeno od slova echinos (ježek) a třapatka si ho vysloužila kvůli výraznému, ježatému středu květu. Její odrůdy přitom nemusejí kvést jen v nachové barvě, najdete i kultivary kvetoucí žlutě, oranžově a bíle.
Zářivě žlutou barvou květů nás potěší krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), jemuž po odkvětu můžeme pomoci k dalšímu kvetení sestřihnutím. Za teplého podzimu bude kvést klidně až do listopadu. Krásnoočka lákají na zahradu motýly, čmeláky a včely a dobře snášejí letní horka a sucha. Vyšší odrůdy se hodí k řezu do vázy.
Výraznými žlutými květy se chlubí také záplevák podzimní, jehož botanický název Helenium se odvozuje od řeckého výrazu helios (slunce). Ačkoli český termín "záplevák" spíš vzbuzuje dojem, že půjde o nějaký podzimní druh plevele, nemusíme se bát, že by se tato rostlina rozrůstala příliš rychle. Na jaře budete trsy zápleváku ještě rádi dělit a rozsazovat. Myslete přitom na to, že potřebují slunné místo, ale zároveň i dostatek půdní vlhkosti.
Naopak ve stínu a vlhku se bude dařit ploštičníku, který zaujme důstojnou, až dvoumetrovou výškou a bílými hroznovitými květy, díky nimž se mu někdy přezdívá "stříbrná svíčka". I když jde o vysoké rostliny, není potřeba je vyvazovat, stonky jsou dostatečně silné. Ploštičník je známý pro své léčivé účinky - vyrábějí se z něj přípravky na zmírnění menstruace a příznaků doprovázejících období přechodu. Výtažky z ploštičníku působí také jako sedativum a mají protizánětlivé účinky.
Další články v kategorii Venkov
- Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha (13.05.2025)
- Ministerstvo zemědělství podpoří výstavbu nové vodovodní sítě v Jihlavě až 50 miliony korun (12.05.2025)
- Včely rekordně hynou, ale stáčení medu zatím vypadá nadějně (12.05.2025)
- Invazní rak mramorovaný poprvé zaznamenán na Moravě, v CHKO Litovelské Pomoraví (10.05.2025)
- Ochranáři odebrali z hnízda na komíně rychnovského pivovaru mláďata čápa bílého (09.05.2025)
- Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými (09.05.2025)
- Ve Španělsku dnes vypustili šest samic zubrů dovezených z Česka (09.05.2025)
- Jihočeští candáti čistí rybník v Hradci Králové (09.05.2025)
- Z krabiček do přírody. Okáči skalní se po letech vracejí do Českého krasu (06.05.2025)
- Vodohospodáři na severu Čech obnovili pět nádrží, upravili také koryto potoka (06.05.2025)