Kráva je nakažená BSE, potvrdily testy

Nákazu BSE, takzvanou nemoc šílených krav, minulý týden potvrdila veterinární vyšetření u krávy pocházející z farmy v Moravskoslezském kraji, poražené na jatkách v Holešově na Kroměřížsku.

Jde o letos již druhý případ nemoci – v březnu objevili odborníci BSE v tkáni krávy ze Semilska.

Pozitivní nález potvrdil ředitel Státního veterinárního ústavu v Olomouci Jan Bardoň, kde vzorek tkáně z jatek v Holešově počátkem května testovali, a poté jej předali Národní referenční laboratoři v Jihlavě. „Výsledky imunochemického testu však zatím neznáme,“ uvedl Bardoň.

Jihlavská národní referenční laboratoř minulý týden závěry olomouckých odborníků potvrdila. „Jde o letos druhý a celkově třicátý případ v České republice,“ potvrdil Olomouckému deníku mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben s tím, že kráva pochází z menšího chovu a již byla nařízena obvyklá opatření v souladu s legislativou.

U řezníka nebezpečí nehrozí

Podle Dubna se případy BSE u skotu stále sporadicky vyskytují. Poslední se objevil v roce 2007.

Jak podle mluvčího ukázal výskyt BSE v letošním roce, není zřejmě na místě uvažovat o razantním zmírnění opatření proti šíření této zákeřné nemoci. Stále je podle Dubna opodstatněný zákaz používání masokostních mouček pro výživu hospodářských zvířat a vyšetřování mozkovou tkáň porážených dobytčat. Pro jistotu se i nadále na jatkách odstraňuje tzv. SRM – specifikovaný rizikový materiál (mozek, mícha, uzliny, část střeva). „Na druhou stranu o zvýšení věku pro povinné vyšetřování na nemoc šílených krav ze 30 měsíců na 48 měsíců lze za splnění daných podmínek uvažovat,“ uvedl Duben.

Ujistit, že právě vzhledem k opatřením si lidé, kteří přijdou nakupovat do řeznictví, mohou být jisti, že se do tržní sítě nemůže dostat nic závadného.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info